Sağlık

Ayak Sağlığıyla İlgili Yanlış Bilinenler

481views

 

Çocuklarda içe basma, tabanlık kullanılarak düzeltilebilecek bir durumdur (YANLIŞ)
Çocuklarda içe basmada kalça açısal bozukluğu, düztabanlık, kaval kemiğinin şekilsel bozukluğu gibi farklı etkenlere göre tedaviler farklı şekillerde yapılır.

Topuk dikeninde, ağrı sebebi topukta oluşmuş sivri bir kemik yapısıdır (YANLIŞ)
Topuk dikeninde asıl etken, ayağın tabanında bulunan bir adalenin kısalmasına bağlı olarak ortaya çıkan ağrıdır.

Çocukların ayak kontrolleri çocuk doktoru tarafından yapılır (YANLIŞ)
Çocukların belli bir yaştan sonra, tüm uzmanlık gerektiren kontrolleri uzman doktorlar tarafından yapılmalı. Buna ortopedi de dahil. Özellikle dört yaşında tüm çocukların ortopedist kontrolünden geçmesi önemlidir. Çünkü bu yaşta tespit edilen rahatsızlıklar çocuğun ilerleyen yaşlarda karşısına çıkabilecek ayak rahatsızlıklarının erkenden tespit edilmesine olanak sağlar.

Her diyabetlinin ayağında sorun olur (YANLIŞ)
Diyabetlilerin ayak sağlığıyla ilgili sorun yaşayacağı yanılgısı, özellikle Amerika’da oldukça yaygındır. Diyabetlilerin ayak sağlığına özellikle dikkat etmesinde fayda varsa da bu, illa ayak sağlığıyla ilgili daha çok sıkıntı çekecekleri anlamına gelmez.

Hasta özellikle 60 yaşını geçtiğinde eklemleri bozulmaya başlar. Diz ve kalça protezi de risklidir (YANLIŞ)
Diz kalça protezi bu eklemin yerine bir titanyum parçanın konmasıdır. Diz çıkarılır, yerine bir titanyum eklem konur. Ayak bileği protezinde uzun yıllar istenen sonuç elde edilemiyordu; ama son 5 yılda eşik değer geçildi. Günümüzdeki ameliyatlarda başarı oranı daha da yükseldi.

Profesyonel sporcuların performansının ayak sağlığıyla ilgisi yoktur (YANLIŞ)
Profesyonel sporcuların tümü kendi ayak kontrollerini aksatmadan yaptırırlar. Özellikle futbol, voleybol, basketbol gibi ayağı ilgilendiren sporları yapanlar buna özellikle dikkat eder. Hatta tüm önemli sporcular kendilerine uygun tabanlıkla spor ayakkabı kullanırlar. Bu da onların performansını arttırır.

Ayak tabanlığı sadece profesyoneller ve ayağı rahatsız olanlar için gereklidir (YANLIŞ)
Tabanlık üç günden fazla spor yapan, ayağında sorun olan, yürümeyi seven herkes için gereklidir. Tabanlık hayatı kolaylaştıran bir unsundur. Amerika’da her üç kişiden biri, kişiye özel tabanlık kullanır.

Kaynak: Ayak ve ayak bileği cerrahisi uzmanı, Ortopedist Dr. Selim Muğrabi