Sağlık

Balın Faydaları

667views

Antik çağlardan beri balın, tedavi edici ve yenileyici gücü olduğuna inanılır. Günümüzde de bal, pek çok ev yapımı reçetenin ilk malzemesidir. Arıların ürettiği bu tatlı mucizenin ne gibi faydaları vardır peki?

Anti bakteriyel ve anti fungal özellik gösterir: Bal hem çok yoğun olduğu için hem de arıların, onu üretirken içine ekledikleri maddeler sayesinde anti bakteriyel ve anti fungal özellikler gösterir. Anti fungal; mantar oluşumunu önleyici demektir.

Boğaz ağrılarına ve öksürüğe iyi gelir: Çocuklar üzerinde yapılan bir deneyde, hastalık dolayısıyla oluşan gece öksürükleri yüzünden uyuyamayan çocuklara bir miktar bal verilmiş ve balın, öksürükleri kesmekte bazı ilaçlar kadar etkili olduğu belirlenmiş.

Enerji ve canlılık verir: Eski Yunan’da olimpiyat sporcuları, güçlerini arttırmak için bal ve kuru incir yermiş. Çağdaş bilim de onların akıllıca davrandığını onaylıyor. Bal, oldukça zengin bir enerji kaynağıdır, insana canlılık ve zindelik verir.

Antioksidandır: Balın içinde bol miktarda ve çok çeşitli antioksidanlar bulunur. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirmeye de katkıda bulunur. Bazı kültürlerde balın “gençlik iksiri” olarak kullanılmasına şaşmamak gerek.

Ülsere iyi gelir: Bal, sindirim sisteminin sağlığını korumak için de çok faydalıdır. Anti bakteriyel özellikleri sayesinde ülsere, mide ve bağırsak iltihabına dahi iyi gelir. Mideyi rahatlatır.