Sağlık

Basur için Bitkisel Tedaviler

543views

At kestanesi
At kestanesi halk hekimliğinde, şişen ve dolaşımı zayıf olan bölgelerde kullanılır. At kestanesini ister çayını yaparak içebilir isterseniz de deriden sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Öğütülmüş hâlde kapsüllere doldurarak da kullanılabilir. Ayrıca at kestanesinin, dama çeperlerini de güçlendirdiği düşünülmektedir.

Ancak at kestanesinin bazı kısımları zehirlidir; bu yüzden, çayını yapmak ya da kapsüllerle kullanmak niyetindeyseniz satın aldığınız yere bunu belirtmenizde fayda var.

Çoban püskülü veya ışılgan
Çoban püskülü ya da ışılgan adıyla bilinen bitkinin çayı da basuru tedavi etmekte faydalı olabilir. Işılgan bitkisinin de damarların yapısı üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Damar çeperlerini güçlendirdiği ve sorunlu damarlardaki dolaşımı düzenlediğine inanılmaktadır. Çayı acı olduğundan, balla tatlandırabilirsiniz.
Sarımsak
Sarımsağın antiseptik özellikleri vardır. Bazı kişiler günde 3 defa 3 diş sarımsak yemenin, basur belirtilerini gidermekte çok faydalı olduğunu belirtmektedir.

 

Soğuk su ya da buz tedavisi
Çoğu insan, dokuları yumuşatarak rahatlattığı için sıcak su uygulamasını tercih eder. Ancak soğuk su veya buz uygulamasıyla daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Basur olan bölgeye uygulayacağınız su “buz gibi” olmalı veya doğrudan buz kompresi uygulamalısınız. Soğuk hem uygulandığı bölgedeki dokuların büzüşmesine neden olur hem de uyuşturarak acıyı hafifletir. Ayrıca soğuk yüzünden hızlanan kan dolaşımı, bu bölgedeki dokular için daha olumlu olacaktır.