Sağlık

Basur için Bitkisel Tedaviler

541views

Basurun en yaygın nedeni çok sık kabız olmaktır. Bu yüzden sindirimin düzenli olması, bu sorunu hem engellemek hem de tekrarlamamasını sağlamak açısından önemlidir. Bol su içmek ve lifli gıdalardan bolca tüketmek bu anlamda çok faydalı olacaktır.

Pul biberin de basura neden olduğu inanışı yaygındır; ama pul biber doğrudan basura neden olmaz. Pul biber, kabızlığa neden olur ve sık kabız olmak da basuru tetikleyebilir. Bu yüzden acı baharat tüketimine de dikkat etmek, gerekiyorsa hiç kullanmamakta fayda vardır.

Çok fazla et tüketmek de sindirimi olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden beslenmede sebzelere, hak ettiği ağırlık verilmelidir. Brokoli, karnabahar, pırasa, kabak, taze fasulye gibi sebzeler lif açısından zengindir. Sebze yemekleri damak tadınıza hitap etmiyorsa, lif ihtiyacınızı meyvelerden karşılayabilirsiniz. Elma, armut, kayısı, kuru erik gibi meyveler hem lif açısından zengin olmalarıyla hem de sindirimi kolaylaştırmalarıyla bilinirler. Ayrıca turunçgilleri de tercih edebilirsiniz. Turunçgillerin içindeki bazı maddelerin, basura neden olan etkenleri ortadan kaldırmakta etkili olduğu fikri yaygındır.