Spor

Bir ayda 5 santim incelten egzersizler

629views

Kilo vermeden, yalnızca bazı kaslarınızı sıkılaştırıp güçlendirerek 5 santim kadar incelebileceğinizi biliyor musunuz? Bu egzersizlerle daha sıkı ve ince görünmenizi sağlayak belirli kaslarınızı güçlendirerek bunu başarabilirsiniz. İşte bir ayda 5 santim incelmenizi sağlayacak egzersizler.

 

 

 

plank

 

Bu basit egzersiz için, bir mat üzerinde dört ayak pozisyonu almanız gerekiyor. Ellerinizi omuzlarınızın hizasında kalacak biçimde yere koyun; ardından ayaklarınızı geriye doğru uzatın. Hareketi doğru yaptıysanız, şınav pozisyonunun “itme” aşamasındaki gibi duruyor olmalısınız. Doğru pozisyonu aldıktan sonra tek yapmanız gereken bu şekilde durmak.

Kalçanızın veya belinizin aşağı sarkmasına ve çok yukarı kalkmasına izin vermeyin. Bedeniniz ok gibi dümdüz olmalı. Karın kaslarınızı, hafifçe içeri çekerek, kasmayı da unutmayın. Bu şekilde 1-3 dakika arası durun. Yorulunca bırakın ve 1-2 dakika dinlenin. Böylece 3 set yapın.

 

side-plank

Bu hareket de bir öncekine çok benziyor. Bir önceki hareketteki pozisyonu alın, sonra ağırlığınızı sağ kolunuzun üzerine verin ve sol kolunuzu yukarı kaldırın. Sağ ayağınızı hafifçe içeri çekin ve ayaklarınızla, dengenizi destekleyin. 1 dakika kadar bu şekilde kalın ve dinlenin. 3 set yapın. Vücudunuzun ok gibi dümdüz olması gerektiğini unutmayın.

 

 

 

 

boat-pose

Mata oturun. Ayaklarınızı düz biçimde öne uzatın. Ardından ağırlığınızı kalçanızın üzerine verin ve ayaklarınızı kaldırın. Bu sırada kollarınızı da öne doğru uzatın. Hareketi doğru yaparsanız gövdeniz, bir “V” harfine benzeyecektir. 5 defa yavaş ve derin derin soluk alıp verene kadar böyle kalın. Sonra dinlenin ve 3 set yapın.

 

 

 

 

 

swaying-warrior

Küçükken yaptığımız jimnastik hareketlerine benzeyen bu egzersiz de çok kolay. Sağ ayağınızı yana doğru açın. Ayağınızı, parmak ucunuz sağınızı gösterecek şekilde yerleştirin. Sol ayağınızsa hâlâ karşıya bakıyor olsun. Ağırlığınızı sağ bacağınıza vererek dizinizi kırın. Bu sırada, sağ kolunuz dizinize temas edene kadar sağa doğru eğilmeye devam edin ve sol kolunuzu da başınızın üzerinden sağa doğru uzatın. Ardından düzelin ve harekete baştan başlayın. 3 tekrarın ardından son pozisyonda kalın ve 3-5 defa yavaş ve derin nefes alın. Sonra dinlenin ve hareketi ter şekilde yapın. Böylece 3 set yapın.

 

 

scale-pose

Bu hareket oldukça zorlu; fakat bir o kadar da etkilidir. Matın üzerine oturun ve rahat bir pozisyonda bağdaş kurun. Ellerinizi iki yanınıza koyun. Ardından gövde ağırlığınızı ellerinizin üzerine vererek, ayaklarınızın ve kalçalarınızın yerle temasını kesecek kadar yükselmeye çalışın. İlk birkaç denemede başaramayabilirsiniz. Fakat yılmayın. Acele de etmeyin. Karın kaslarınız güçlenmeye başladıkça bu hareketin de kolaylaştığını göreceksiniz. Düzenli yaptığınız bu egzersizlerle göbek çevrenizi 1 ayda 5 santim inceldiğini göreceksiniz.