Sağlık

Çam Yağı Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

826views

Aromalı bir yağ olan ve evde tedavi reçetelerinde de sıkça kullanılan çam yağının nelere iyi geldiğini ve nasıl kullanıldığını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Evi içi dezenfektanı: Çam yağı, çeşitli mantar ve bakteri türlerini öldürücü etkiye sahip olduğundan, doğal bir yüzey temizleyici olarak kullanılabilir.

1-1,5 litre suyu kaynatın ve kaynadıktan sonra içine eser miktarda rendelenmiş sabun ekleyin. Sabunu kendiniz rendeleyebilirsiniz. Fakat zamandan kazanmak için hazır olarak da alabilirsiniz. Karışımı, tıpkı çorba kaynatır gibi, kısık ateşte, karıştırarak kaynatın. Üzerinde köpük birikirse bunu alın. Sonra bir ya da iki bardak çam yağını karışıma eklemeye başlayın ve karıştırmaya devam edin. Yoğun kıvamlı bir hâle gelecektir. Artık doğal içerikli yüzey temizleyiciniz hazır demektir. Karışımı hazırlarken dumanı solumamaya ve gözlerinize kaçırmamaya özen gösterin.

Hazırladığınız karışımı bire bir oranda sulandırarak mutfak tezgâhı, banyo gibi, kimyasal maddelerle temizlemekten çekindiğiniz yerlerde kullanabilirsiniz.