DiyetManşet

Diyette peynir yenir mi?

690views

peynir-diyet

Kilo vermek için dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamanız gerekir. Her besin grubundan yeterli miktarda tüketilmeli ve sağlığınızı korurken zayıflamalısınız. “Peki, bunu nasıl başaracağım?” diyorsanız, ‘Diyete Başlıyorum’ olarak yanınızdayız ve sizinle en merak edilen diyet sorularına uzman cevaplarını paylaşıyoruz.

Uzman Diyetisyen Gizem Keservuran, diyette peynir yenir mi, en sağlıklı peynir hangisidir, peynir kilo verdirir mi gibi soruları, siz değerli ‘Diyete Başlıyorum’ okuyucuları için yanıtlıyor.

Uzman Diyetisyen Gizem Keservuran, sağlıklı bir yaşam için başta kalsiyum olmak üzere birçok mineral ve vitaminden zengin bir besin kaynağı olan peynirin sıkça tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Peynir kilo vermeye yardımcıdır

Uzman Diyetisyen Gizem Keservuran sağlıklı bir yaşam için peynir tüketmenin çok önemli olduğunu söyledi. Bazı peynir çeşitlerinin etten bile daha fazla protein içerdiğini belirten Keservuran, peynir tüketmek için birçok sebebin olduğunu vurguladı. Peynirin her zaman sofralarımızın baş tacı bir besin olduğunu belirten Keservuran, şöyle devam etti: “Lezzeti dışında peynir tüketmemiz için sağlık açısından da bir çok sebep var. Örneğin, hamilelik döneminde ve kemik erimesinde proteinin yanı sıra yüksek kalsiyum ihtiyacı, peynirin içerdiği zengin kalsiyum ile karşılanabilir. Bu özelliğiyle peynir, kilo vermek isteyenler ve hamileler için mükemmel bir besindir.

Slimini-DB-Makale-Görseli-LIGHT

Çocuk beslenmesinde peynir gereklidir

Uzman Diyetisyen Keservuran, peynirin Ph seviyesini kontrol edebildiğinden diş için de iyi bir koruyucu olduğuna dikkat çekerek, “Sadece kemik ve kas gelişimi değil, ağız ve diş sağlığı için özellikle gelişme çağındaki çocuklar mutlak surette peynir tüketmeli. Kalsiyum, kemik ve diş sağlığı için önemli bir mineraldir. Özellikle süt sevmeyen çocuklar için peynirin içeriğindeki kalsiyum çok kıymetli. Kalsiyum; sinir sistemi çalışmasında, kasların kasılmasında ve kanın pıhtılaşmasında görev alır. Çocukların kemik gelişimi için kalsiyum almaları önemli. Kalsiyum ve fosfor beraber çalışarak etkinlik gösterirler. Bu nedenle, bu iki mineralin birlikte olduğu peynir, iyi bir seçimdir. Çocukların beslenme çantalarına mutlaka peynir konulmalıdır” diye konuştu.

gobek-eriten-diyet

Peynir kemik erimesine karşı korur

Peynirin kemikleri de koruduğunu vurgulayan Keservuran, şunları kaydetti: “Kemiklerimiz 30-35 yaşına kadar kalsiyum depolar, sonra özellikle de kadınlarda menopoz öncesi dönemde başlayıp menopozda hızlanmak üzere kemikte kayıplar başlar. Dolayısıyla sağlıklı peynir seçimi kemik erimesine karşı koruyucudur. Peynir yiyerek vücudumuzun günlük kalsiyum ihtiyacının büyük bölümünü karşılayabiliriz.”

Peynirin besin değerleri yüksektir

Peynirin sahip olduğu besin değerleriyle vücudumuz için adeta koruyucu bir ilaç görevini üstlendiğini de ifade eden Keservuran, “Yağda eriyen A, D, E ve K vitaminleri için iyi bir kaynak olan peynir; kalp, kanser ve sinir hastalıklarından korunmak için de ilaç görevini üstlenmektedir” dedi.

Ülkemizin peynir çeşitliliği bakımından şanslı bir coğrafyada bulunduğunu kaydeden Keservuran, her zevke hitap eden peynir çeşitleriyle sağlıklı beslenmenin mümkün olduğunu belirtti.

Diyete en uygun peynir hangisidir?

Kalori değeri açısından bakıldığında, lor peyniri diyete en uygun peynirdir. Bir yemek kaşığı lor peyniri yaklaşık 10 kaloridir. Günde 3 yemek kaşığı lor peynirini rahatlıkla tüketebilirsiniz.

yag-yakici-yogurt-banner