Sağlık

Grip Aşısıyla İlgili Yanlış Bilinenler

466views

Genç ve sağlıklı insanların grip aşısı olmasına gerek yoktur; çünkü risk altında olanlar yalnızca yaşlılar ve bebeklerdir: Yanlış
Genç, sağlıklı ve sağlam bir bağışıklık sistemine sahip kişilerin gribi daha çabuk atlattığı doğrudur. Ancak unutulmamalıdır ki grip, insanı yatağa düşüren ve hatta bazen hastaneye düşürebilecek kadar ilerleyen bir hastalıktır. Genç nüfusta grip yüzünden hastaneye başvurma oranı üç yüzde birdir. Ancak gribin ne kadar çok kişiyi etkileyebildiği düşünülürse ciddi bir rakam ortaya çıkar.

Ayrıca aşı, yalnızca sizi değil, hastalığı kapıp onlara bulaştırmanızı önleyerek, çevrenizdekileri de korumayı amaçlar. Bu açıdan risk altındaki kişilerle yakın temastaysanız ya da birlikte yaşıyorsanız, aşı olmanız önemlidir.

Grip aşısı olursam, gripten kesinlikle korunurum: Tam olarak değil
Grip virüsü, uyum yeteneği çok yüksek ve hızlı değişen bir virüstür. Bu yüzden grip aşısının başarı oranı %59’dur. Araştırmacılar hâlâ tam koruma sağlayan bir aşı bulmak için çalışsalar da, grip aşısı gribe karşı, insanoğlunun elindeki en etkin savunmadır.

Grip aşısı sizi, virüsün birçok çeşidine karşı koruyabilir, hastalığı kapsanız dahi belirtilerin daha hafif olmasını sağlayabilir. Ancak %100 koruma sağlamaz. Bu yüzden yine de kendinize dikkat etmelisiniz.