ManşetSağlık

Hurmanın mucizevi faydaları

684views

ramazanda-beslenme

Mübarek Ramazan ayının simgelerinden biri olan hurma, mucizevi faydalarıyla sağlığımızı koruyor. “Diyete Başlıyorum” olarak sizlere hurmanın faydalarını aktarırken, sene boyunca sık sık yemenizi tavsiye ediyoruz; zaten haberimizi sonuna kadar okuduğunuzda hurmaya hayranlık duyacaksınız!

Hurma halsizliğe iyi gelir

Oruç tutarken halsizlik, baş ağrısı veya gerginlik hissediyorsanız, çözüm için hurma yiyiniz. B1, B2 vitamin içeriği ile sinir sistemini korur ve beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar. Öğünlerde az miktarda hurma tüketimi, vücudu dinlendirici etki gösterir.

Hurma kabızlığa iyi gelir

Ramazan’da veya normalde kabızlık şikayeti olanların kurtarıcısı hurmadır. Kuru hurma, yüksek fibrin içeriği ile kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelir, açlık sebebiyle bozulan bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde etkilidir.

Hurmalı kabızlık gideren içecek tarifi için tıklayınız
Hurma tatlı krizine iyi gelir

Kilo almanın en önemli sebeplerinden biri tatlı krizine girip sık sık yüksek kalorili tatlılar yemektir. Hurma, içerdiği doğal şekerle tatlı krizine iyi gelir ve doğal yoldan vücudun şeker ihtiyacını karşılar. Bundan böyle canınız tatlı istediğinde önce bir adet hurma yiyin, farkı göreceksiniz.

Hurma göz sağlığına iyi gelir

Hurmanın mucizevi faydalarından biri A vitamini içermesidir. A vitamini içeriği ile göz sağlığının korunmasında ve gece körlüğüne karşı koruyucudur. Özellikle, gözlük veya lens kullanıyorsanız sık sık hurma yiyerek göz sağlığınızı korumaya alabilirsiniz.

Hurma kansere karşı koruyucudur

Antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı koruyucu etki gösterir. Cilt güzelliği ve sağlığının korunmasında rol oynar. Örneğin, hurmayla cilt maskesi yapıp daha parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

oructa-susuzluk

Hurma yüksek tansiyonu düzenler

Yüksek miktarda potasyum içeriği ile vücudun potasyum dengesini ayarlar ve tansiyon düzenlenmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyonu olanların günlük tüketmesi önerilir. Ama hurma tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekir çünkü şeker oranı yüksek bir meyvedir. Tek bir hurmada 20 kalori olduğu düşünülürse, kuru hurmanın fazla tüketimi yüksek kalori değeri sebebiyle almaya sebep olabilir. Günde 2-3 tane tüketilecek hurma, vücut sağlığı için yeterli olacaktır.

Hurmanın faydaları bunlardır.

RAMAZAN ÖZEL DİYET ÖNERİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ