Diyet

İştah kesen atıştırmalıklar

626views

Günlük kalori tüketimini azaltmak, kilo vermenin en basit yollarından biridir. Çoğu diyet de bu mantık üzerine belirlenir. Eğer iştahınızı bastırmakta zorlanıyorsanız ve bu yüzden günlük kalori alımınızı düşüremiyorsanız iştah kesen atıştırmalıklar tüketerek gün içinde aldığınız kalori miktarını düşürebilirsiniz. İster öğün arası atıştırmalık olarak isterseniz özünlerin yanında tüketebileceğiniz bu yemekler daha az acıkmanıza yardımcı olacak.

Badem

2006’da yapılan bir araştırma, bademin tokluk hissi verdiğini ve bu sayede iştahı bastırarak daha az yemek yenmesine sebep olduğunu ortaya çıkardı. Bunun yanı sıra badem, içeriğindeki antioksidanlar ve zengin E vitamini sayesinde sağlığa da çok faydalı.

Kahve

Kahvenin fazlası zararlıdır; fakat her gün belirli miktarlarda içilmediğinde kahve sağlığınıza faydalı olur. Kahvede bulunan kafein metabolizmayı hızlandırır ve tokluk hissi verir. Ayrıca kahvenin içinde belirli miktarlarda antioksidan vardır. Yani günde 2-3 fincan kahve hem sağlığınıza faydalıdır hem de zayıflamanıza yardımcı olur. Ama kahveyi sade içmeniz gerektiğini unutmayın. Eğer tatlandırmak isterseniz içine az miktarda yağsız süt koyabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil nesillerdir halk hekimliğinde ve evlerimizde kullanılıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve sindirim sistemini koruduğu için tercih edilen zencefil, kendinizi daha enerjik hissetmenize de yardımcı olur. Kendinizi daha enerjik hissettiğinizde beynin, bitkinlik ve açlığı karıştırması ve bu yüzden gereksiz yere alınan kaloriler de engellenmiş olur. Ayrıca zencefil yiyeceklerin daha verimli sindirilmesini sağlar; böylece daha geç acıkırsınız.

Elma

Elmanın sağlık kaynağı bir meyve olduğunu bilmeyen yoktur. Ama elma yalnızca sağlığımıza faydalı değil; tok kalmamıza da yardımcı oluyor. Elmanın içinde yüksek miktarlarda bulunan lif, sindirimin yavaşlamasına neden oluyor ve su tutuyor. Bu sayede daha uzun süre tok kalmamıza yardımcı oluyor. Ayrıca elmanın içinde bulunan pektin adlı bir enzim beynimize tokluk sinyalleri gönderiyor. Tüm bu özellikleriyle elma, açlığı bastırmak için birebir.

Yumurta

Araştırmalar, kahvaltıda yumurta yemenin, kişinin gün boyunca tok hissetmesini ve daha az yemesini sağladığını ortaya koymuş. Bunun sonucunda da gün içinde daha az kalori alınıyor. Ayrıca yumurta, zengin protein içeriği sayesinde vücudun kaliteli protein ihtiyacını karşılayarak kas kütlesi kaybını da önlüyor.