Spor

Kano

648views

Kano
Kano sporu profesyonel olarak yapıldığında debisi yüksek ve hırçın akarsularda yapılırken, sadece eğlenmek ya da kano sporuna başlamak isteyenler için genellikle göllerde yapılır. Profesyonel kanolarla, eğlence amaçlı kullanılan kanolar arasında farklar vardır.

 

‘Kızılderili Tipi’ kano olarak bilinen ve üç kişilik olan kanolar gezi amaçlı kullanılırken, yarışlarda kullanılan kanolar tek kişiliktir ve fiziki açıdan da biraz farklıdır.

Gezi amaçlı yapılacak olan aktivite için önce yaklaşık yarım saat sürecek kısa bir eğitimden geçmek gerekmekte. Durgun sularda ve can yeleği giyilerek yapıldığından hiç bir tehlikesi yok. Amaç takım arkadaşlarınızla birlikte, uyum içinde kürek çekmek ve etrafındaki güzelliklerin tadını çıkarmak…

Kanolar istenildiği taktirde oldukça hızlı olabilmekte, bu nedenle doğayı ve hızı sevenler için kano oldukça uygun bir spor. Kano ile gezerken bir yandan değişik bir spor yapmanın zevkine varacak diğer yandan da çok az ulaşabildiği yerleri görmenin ayrıcalığını yaşayacaksınız.

Günübirlik turlara katılarak bu harika sporun tadını çıkarmanız da mümkün. Bunun için İstanbul’daki terkos gölü çok uygun bir mekan. Acentalar bu turları ayarlayarak bir takım faaliyetlerle hoşca vakit geçirmenize yardımcı oluyor. Kano mevsimi en erken nisan ayında başlayarak en geç ekim ayına sürmekte. Yakınlık ve zaman sizin için sorun değilse ülkemiz bu sporu gerçekleştirmek için bir çok harika noktalara sahip.

Çoruh Nehri (Artvin), Köprüçay (Antalya), Dalaman Çayı (Antalya), Zamantı Irmağı (Kayseri), Göksu Nehri (Mersin), Göksu Çayı (Adana), Sarısu (Kandıra), Melen Çayı (Bolu), Fırtına Deresi (Rize), Berta Çayı (Artvin), Barhal Deresi (Rize), Oltu Çayı (Erzurum), Harşit Çayı (Gümüşhane)bu spor için elverişli yerlerden….

Takımla birlikte yapılan bir spor olduğundan ve durgun sularda kürek çekildiğinden, yüksek bir kondisyona ihtiyaç yok.Takım arkadaşlarınızla uyumlu olarak kürek çektiğinizde fazla efor sarf etmeye gerek duymadan, hızın tadını çıkarabilmeniz mümkün.

Kanoların iç hacmi yaklaşık olarak 500 lt civarında olduğundan, aynı anda üç kişi kullanabilmekte. Dümeni olmadığından en arkada oturan kişi kürekle kanoya yön verir. Kısa bir eğitimin ardından, can yeleklerinizi takıp, uyarıları dikkate alarak, doyasıya bir eğlence yaşayabilirsiniz…

Spor Türleri

Diyete Başlıyorum .com