Diyet

Keten tohumu zayıflatır mı, faydası nedir?

989views

keten-tohumu-1603

  • Keten tohumu zayıflatır mı?

Keten tohumu; fazla kilolardan, göbek ve basendeki yağlardan ve kabızlıktan kurtulmanıza yardım ediyor. Faydalı yağlar içeren doğanın mucizesi keten tohumu zayıflamak için nasıl kullanılır, merak ediyorsanız haberimizi okumaya devam ediniz.

  • Kabızlığı gidermeye yardım eder

Sağlıklı kilo vermek için yediklerinizi sindirip her gün tuvalete çıkmanız gerekir. Ancak, bağırsaklarınızda sorun varsa kabızlık, gaz, şişkinlik hastalıklarını yaşarsınız ve kilo veremezsiniz. Keten tohumu zayıflamak için kabızlığı gidermeye yardım eder. Bağırsaklarda jel gibi yumuşak bir iç doku kazandırır ve büyük tuvalete çıkmayı kolaylaştırır.

  • Kan şekerini dengeler

Sık sık açlık hissetmek, yüksek iştah gibi kilo vermeyi engelleyen sorunların arkasında genelde kan şekeri dengesizliği vardır. Özellikle insülin direnci yaşayan kişilerde, keten tohumu zayıflamak için faydalı etkileri vardır.

  • Zayıflamaya faydalıdır

Keten tohumu zayıflamaya katkı sağlayabilir. Zayıflama programında, hayvansal kaynaklı yağ alımı yerine; bitkisel kaynaklı yağların alımına özen gösterilmesinde fayda vardır.

Keten tohumu, bağırsaktan geçerken içermiş olduğu, değerli sabit yağların emilime uğramasıyla, gereksinim duyulan enerji karşılayabildiği gibi lif içermesinden dolayı rejim yapan kişilerin sağlıklı kilo vermesine yardımcı olabilir.

  • Kalp sağlığını korur

Omega 3 ve 6 yağlarını içeren keten tohumu hem stres seviyesini düşürür hem de kalp sağlığını korur. Düzenli kullanan kişilerde kalp krizi geçirme riskinin daha düşük olduğu görülmüştür.

gobek-eritme-1303

  • Balık yemeyenlere alternatiftir

Vegan beslenme, çiğ beslenme gibi türlerde besleniyorsanız veya bir sebeple balık yiyemiyorsanız, keten tohumu iyi bir alternatiftir. Keten tohumu omega 3 ve 6 yağ asitlerinin iyi bir kaynağı olmakla birlikte; az miktarda magnezyum, demir, bakır ve çinko ile çeşitli vitaminleri içerir. Yeterli miktarda balık tüketmeyenler, omega 3 yağ ihtiyaçlarını karşılamak için keten tohumundan faydalanabilir.

  • Keten tohumu nasıl kullanılır?

Keten tohumu tam halde veya öğütülerek, toz halinde kullanılabilir. Bir yemek kaşığı keten tohumu ağza atıldıktan sonra arkasından su içilebilir veya yemeklere, yoğurda, salatalara, müsliye karıştırılarak da tüketilebilir. Ancak aşırı tüketimine dikkat edilmelidir. Günde bir yemek kaşığından fazla kullanılmamalıdır.

TIKLA OKU: KETEN TOHUMLU BİSKÜVİ TARİFİ

keten-tohumu-bar

  • Keten tohumunu evde öğütmelisiniz

Keten tohumu uygun saklama koşullarında saklanmadığında çok çabuk bozulduğunu, bozulabilir. Keten tohumunu tane halinde alarak, evde öğütüp hemen tüketmek sağlıklı bir yöntem olarak seçilebilir. Öğütülmüş tohumlar buzdolabında ışık görmeyecek şekilde kapalı ve koyu renkli kaplarda saklanmalı ve ısı ile kesinlikle temas etmemelidir.

  • Keten tohumu saklarken dikkat!

Keten tohumu ve özellikle keten tohumu yağı mutlaka taze olarak tüketilmelidir. Keten tohumunun saklama koşulları çok önemlidir. Özellikle buzdolabında saklanmalı ve soğuk zincirle dağıtılmalıdır. Uygun buzdolabı koşullarında sadece birkaç hafta raf ömrü olan keten tohumu kolayca okside olabilmektedir. Uygun saklama koşulları sağlanmadığında çabuk bozulabilir ve ürün içinde serbest radikaller oluşabilir.

keten tohumu zayıflatır mı, öğrendiniz. Şimdi kilo verme zamanı!

gobek-eritmebanner