ManşetSpor

Kilo vermek için spordan önce ne yemeli?

1.07Kviews

Spor yapmak

spor yapanların en çok merak ettiği sorulara yanıt veriyor. Özel haberimizde kilo vermek için spordan önce ne yemeli, yemekten sonra ne zaman spor yapılmalı, spor yapmak için en uygun saatler nelerdir gibi sorulara yanıtlar bulabilirsiniz.

  • Kilo vermek için spordan önce ne yemeli?

Spor öncesinde performansı artırmak ve yağ yakımını desteklemek için temiz karbonhidrat içeren besinler tüketebilirsiniz. Tam tahıllı ekmeğe yapılmış beyaz peynirli tost, elma, armut, ayva, muz, kivi gibi bir mevsim meyvesi veya ceviz, badem, fıstık gibi kuruyemişler tercih edebilirsiniz.

  • Spordan önce kahve içmenin faydası nedir?

Spordan önce bir fincan filtre kahve veya Türk kahvesi içmek, metabolizmayı hızlandırıp sporda daha çok kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Kahvenin içindeki kafein, uyarıcı etki gösterip daha uzun süre spor yapmak için doğal destek sağlar.

  • Yemekten sonra ne zaman spor yapılmalıdır?

Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği gibi ana öğünlerden iki saat sonrası spor yapmak için uygundur. Bu sayede, besinler sindirilir ve sporda enerjiniz yüksek olur. Kalp sağlığı ve tansiyon açısından yemekten iki saat sonra spor yapmak faydalıdır.

  • Spor yapmak için en uygun zaman nedir?

Günün herhangi bir saatinde spor yapmanın farklı faydaları vardır. Örneğin, sabah spor yaparsanız gün boyunca kendinizi daha dinç hissederseniz ve metabolizmanız hızlı çalışır. Öğle saatlerinde spor yaparsanız, yağ yakımı sonrası vücutta doğal enerji oluşur, iştah kapanır ve akşam yemeğinde daha az yiyerek doyabilirsiniz. Akşam saatlerinde spor yaparsanız, gece boyunca kaliteli uyursunuz ve kilo vermenin altın anahtarlarından biri olan uyku ihtiyacını karşılaşırsınız. Vücut, geceleri yağ yakar ve akşam spor yapmak daha fazla yağ yakmaya yardımcı olur.

TIKLA OKU: Spordan sonra yapılması gerekenler