DiyetManşetSağlık

Kuruyemişler hakkında bilmeniz gerekenler

746views

antep-fistigi

Kuruyemişlerin faydaları ve kalorileri nelerdir?

Yağ oranı yüksek olduğu için kuruyemiş yemiyorsanız, çok büyük fırsatlar kaçırıyorsunuz! Ölçüsünü iyi ayarladığınız takdirde 6 süper kuruyemişi yiyerek hem kilo verebilir hem sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. ‘Diyete Başlıyorum’ sağlıklı yaşam sitesinin kurucusu, New York Üniversitesi mezunu Arzu Karabulut, kuruyemişler hakkında bilmeniz gerekenleri anlatıyor.

Kaju fıstığıyla lezzetli zayıflayın

Beyin ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardım eden kaju fıstığı, oleik yağ asitleri ve B grubu vitaminleri içeriyor. Bu özelliğiyle diyet yaparken baş ağrısı veya halsizlik gibi olumsuz durumların önüne geçiyor.

Metabolizmanın hızlı ve dengeli çalışması için gerekli iz mineral bakır, potasyum ve fosfor içeriyor. Yüksek oranda çinko içeren kaju fıstığı, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hastalıklara karşı tam koruma sağlıyor.

[quote_center]Saç dökülmesine karşı kaju yiyebilirsiniz.[/quote_center]

100 gram kaju fıstığında 574 kalori var. 15 gr protein, 33 gr karbonhidrat 46 gr yağ ve 3 gr diyet lifi içeriyor.

Kabak çekirdeğiyle kabızlıktan kurtulun

Bağırsakları temizleyici özelliğe sahip kabak çekirdeği, içerdiği faydalı yağlarla hem kabızlığı gideriyor hem uzun süre tok hissetmeyi sağlıyor.

Hormonal bozuklukların giderilmesi, hafıza ve beynin iyi çalışması için gerekli Omega 3 ve 6 yağ asitlerini bulunduran kabak çekirdeği, ayrıca idrar yollarını temizlemeye yardım ediyor. Bitkisel protein ve çinko içeriğiyle kilo verirken kas kaybını önlüyor, yağdan kilo vermeyi sağlıyor.

100 gram kabak çekirdeğinde 560 kalori var. 30 gr protein, 11 gr karbonhidrat, 6 gr diyet lifi ve 49 gram yağ içeriyor.

badem-ceviz

Bademle yağ yakmayı hızlandırın

Yüksek kalsiyum içeriğiyle kilo vermeyi kolaylaştıran badem, kadınlarda kemik erimesine de koruma sağlıyor. Vegan besleniyor veya süt alerjiniz varsa, badem sizin için mükemmel bir besindir çünkü kalsiyum hem de protein içerir. Bu mineraller, sağlıklı bir vücudun temel ihtiyaçlarıdır.

[quote_center]Kalsiyum, yağ yakmayı hızlandırır. Badem bu yüzden diyet listelerinde sık sık önerilir.[/quote_center]

Diyet lifi yönünden zengin olan badem, bağırsak sağlığını güçlendiriyor, kabızlığın giderilmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, selenyum, magnezyum, potasyum ve kansere karşı koruyucu antioksidanlar içeriyor.

100 gram bademde 575 kalori var. 21 gr protein, 49 gr yağ, 22 gr karbonhidrat, 12 gr diyet lifi içeriyor.

Yer fıstığıyla kas kaybını önleyin

Bitkisel protein kaynağı olan yer fıstığı, spor yapanlar için mükemmel bir besindir. Kasları rahatlatan potasyum mineraliyle birlikte magnezyum, fosfor, çinko, demir, bakır içeriyor. Kansere karşı koruyucu antioksidanlar içeriyor ve yaşlanmayı geciktiriyor.

Yer fıstığını kilo vermek için kullanabilirsiniz. Yemeklerden önce bir avuç içi yer fıstığını iyice çiğneyerek yiyin. 5 dakika besleyip yemeğ geçin, göreceksiniz daha hızlı doyacaksınız.

[quote_center]Aşırı iştahı kesmek için yer fıstığı yiyebilirsiniz. [/quote_center]

100 gram yer fıstığı 562 kaloridir. 25 gr protein, 45 gr yağ, 12 gr karbonhidrat, 12 gr diyet lifi barındırır.

ceviz-findik

Cevizle ruh halinizi iyileştirin

Kuruyemişlerin sultanını en sona sakladık! Ceviz, beyinden kalp sağlığına, saç güzelliğinden kilo vermeye kadar pek çok alanda faydalı etkiler gösteren mucizevi bir besindir. Güçlü bir Omega 3 kaynağıdır, bu özelliğiyle sinir sistemini rahatlatır, stresten uzaklaşmaya yardım eder.

Protein içeren ceviz hem kilo verirken yağdan kaybetmeyi sağlar hem de tokluk süresini uzatır. Ayrıca, sporcular için idealdir çünkü kasları besler.

[quote_center]Ceviz suyu içenler daha sağlıklı zayıflıyor.[/quote_center]

100 gram ceviz 654 kaloridir. 15 gr protein, 65 gr yağ, 14 gr karbonhidrat, 7 gr diyet lifi içerir.

Antep fıstığıyla demir eksikliğinden kurtulun

Ülkemizin en güzel kuruyemişlerinden biri olan Antep fıstığı, tam bir sağlık meleğidir! B grubu vitaminler içeriyor ki bunun anlamı yorgunluk, stres, enerji düşüklüğü gibi şehir hayatının en büyük sorunlara doğal çözüm oluyor.

Bakır, demir, manganez, fosfor gibi özellikle kadın sağlığı için gerekli mineralleri içeriyor. Örneğin, demir eksikliğine bağlı çok üşüme, kabızlık, halsizlik, solgun cilt görünümü gibi sıkıntılar yaşıyorsanız, adresiniz belli: Antep fıstığı tüketin.

100 gram Antep fıstığı 571 kalori içerir. 21 gr protein, 45 gr yağ, 27 gr karbonhidrat, 10 gr diyet lifi barındırır.

Diyette kuruyemiş tüketirken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Kuruyemişlerin kalori değeri yüksek olduğu için günde en fazla 1 avuç içi kadar kuruyemiş yemelisiniz.
  • Kuruyemişleri hemen yutmak yerine iyice çiğnemek daha fazla fayda görmenizi sağlar.
  • Ara öğünlerde bir avuç kuruyemiş ve bir bardak tarçınlı sütle ayda 4 kiloya kadar yağdan verebilirsiniz.
  • Bazen kuruyemişleri geceden suda bekletip sabah tüketmek daha iyidir. Örneğin, ceviz suyu yaparak enerjinizi yükseltip sağlıkla zayıflayabilirsiniz.
Temiz yaşam koçu Arzu Karabulut hakkında:

arzu-karabulut-egzersiz

‘Diyete Başlıyorum’ temiz yaşam sitesinin kurucusu Arzu Karabulut, sigarayı bıraktıktan sonra spor, iyi beslenme ve zihinsel gelişimle tanıştı. Amerika’ya gidip New York Üniversitesi’nde fitness, beslenme ve zihin-beden teknikleri uzmanlık eğitimleri aldı. Hem Amerika hem Türkiye’de temiz yaşam koçluğu yaptığı insanların hayatlarını sadeleştirmeye, fazla kilolarından keyifle kurtulmalarına yardım ediyor. Ayrıca, Türkiye’nin sağlıklı yaşam kategorisinde en büyük Facebook sayfası olan Diyete Başlıyorum’da gönüllü olarak bilgilerini, deneyimlerini, günlük hayatından kesitleri paylaşıyor.