Sağlık

Mutlu hamilelik için 5 tavsiye

576views

hamile-kadin-sonuclari

Daha mutlu ve rahat bir hamilelik süreci istiyorsanız, tavsiyelerimiz size yardımcı olacaktır! Bebeğinizi kucağınıza alacağınız günün hayalini kurarken, bir yandan da kendinizle keyifli bir yolculuğa çıkacaksınız. İşte, Mutlu hamilelik için 5 tavsiye!

1)      Gebelik hakkında bilgi edinin!

Hamilelik dönemi bir kadın için oldukça önemli bir dönemdir. Gebelik tamamen fizyolojik bir durumdur. Bunu bilerek araştırmalarınıza başlayın. Gebelik hakkındaki mitler, efsaneler, korku dolu hikayelerin abartmadan ibaret olduğunu unutmayın. Bu konuda en doğru bilgi, güvenilir kaynaklardan elde ettiğiniz bilgilerdir.

2)      Hayatınızı hamile olduğunuz gerçeğiyle planlayın!

Artık anne adayı hem kendi sağlığından, hem de bebeğinin sağlığından sorumludur. Bu sebeple de yediğiniz ve içtiklerinizin bebeğinizi doğrudan etkilediğini unutmayın. Sigara içilen ortamlarda bulunmayın. Sizi yoracak işlerden kaçının. Uykunuzu düzene sokun. En ufak ayrıntıyı dahi gebeliğinize göre planlayın.

3)      Hayat tarzınızı gözden geçirin!

Dünyaya gelecek olan bebeğinizin sizin rehberliğinizde büyüyeceğini unutmayın. Gebelik bir savaş değil, sizin kişisel gelişiminiz için oldukça önemli ve doğal bir süreç olduğunu bilin. Gebeliğin çok zor geldiği zamanlarda, düşünceleriniz için kendizi suçlu hissetmeden, olumlu yöne doğru bakış açınızı değiştirin.

4)      Dolabınızı baştan yaratın!

Gebeliğin üçüncü ayından itibaren kilo artışı hızlanacak. Bu sebeple de eski giysilerinizi giyemeyeceksiniz. Bunu bilerek üçüncü aydan önce ufak ufak yapılan alışverişler ekonominizin sarsılmasını engelleyebilir. Daha rahat ve büyük giysiler giymeniz ve bunları pamuklu, terletmeyen kumaşlardan seçmeniz işinize oldukça yarayacak. Dar ve sentetik çamaşırlar mantar riskini arttırmaktadır. Bu sebeple de uzak durulması gebelik dönemi için oldukça önemlidir.

5)      Size en uygun doktoru bulun!

Hamile kalındığı öğrenildiği zaman kendinize güvenebileceğiniz, rahatça konuşabileceğiniz bir doktor bulmalısınız. Düzenli olarak kontrollere gitmelisiniz. Güvendiğiniz bir doktorla çalışmak, anne adayının endişelerini giderecek, doktorun önerilerine uymasını sağlayacaktır. Herhangi bir sorun olmasa dahi mutlaka kontrollerinize gününde gitmeye çalışın.

Kaynak : http://hamilelik.com/iyi-bir-gebelik-icin-5-oneri