ManşetSağlık

Neden ekşi mayalı ekmek yemeliyiz?

1.12Kviews

Yemek kültürümüzde ekmeğin önemli bir yeri var. Her öğünde soframızda bulunduruyor, doyduğumuzu hissetmek için ekmeğe ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden, ekmek seçimi yaparken lezzetli ve sağlıklı olmasına özen gösteriyoruz. İşte, tam bu noktada ekşi mayalı ekmek seçeneği karşımıza çıkıyor.

Ekşi mayalı ekmeğin tarihi, yüzyıllar öncesine dayanıyor. Onu, diğer ekmeklerden farklı kılan özelliği ise mayasında saklıdır. Oda sıcaklığında ortalama 12 saat mayalandırılan hamur, doğal fermente sürecini tamamlıyor. Bu sırada, buğdaydaki bir protein türü olan gluten parçalanıyor. Ekşi mayalın ekmeğin sindirimi daha kolay hale geliyor.

Beslenmemizde ekşi mayalı ekmeğin olması için harika sebepler var! Çavdar, siyez, tam buğday gibi farklı unlarla hazırlanabiliyor. Kurutulmuş domates, ceviz, biberiye, fındık, zeytin gibi ilavelerle lezzeti ve besin değeri yükseliyor.

Ekşi mayalı ekmek sağlığımızın dostudur!

Tamamen doğal fermentasyonla oluşan ekşi maya, prebiyotik ve probiyotik bakteriler içeriyor. Bu sayede, mide ve bağırsak sağlığımız için yararlı hale geliyor.

Ekşi mayalı ekmekte bulunan bakterilerin vücudumuza şöyle bir etkisi bir var:

Sağlıklı bakteri eşittir Sağlıklı bağırsak eşittir Mutlu insan

Yüksek oranda posa içeren ekşi mayalı ekmek, midede doluluk hissi yaratıyor. Kendimizi daha uzun süre tok ve zinde hissediyoruz.

Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse;

Kahvaltıda, doyduğumuzu tam olarak hissetmek için 4 dilim beyaz ekmek yiyorsak, bunun yerine 1 dilim ekşi mayalı ekmek yeterli olacaktır.

Ekşi maya protein, vitamin ve mineraller içeriyor!

Ekşi mayalı ekmeğin içerdiği vitaminler: B1-B6, B12, folat, niasin, riboflavin, E vitamini.

Mineraller ise, selenyum, demir, manganez, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko ve potasyumdur. Bununla beraber, protein ve faydalı yağ asitleri içerir. 1 dilim ekşi mayalı tam buğday ekmeğinde 13 gram karbonhidrat ve 3 gram protein mevcuttur.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu tavsiye ediyor!

Ekşi mayalı ekmek hakkında, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu görüşlerini bildiriyor:

Posa içeriği yüksek ekşi mayalı ekmek, midede daha uzun süre kalıp tokluk hissi verir. E ve B vitaminleri içeriği zengindir. Mineral gücü yüksektir.

Uzun mayalanma sürecinde gluten doğal olarak parçalanır. Sindirim, beyaz ekmek ve türevlerine göre çok daha kolaydır. Dolayısıyla, bu şekilde hazırlanan geleneksel ekşi mayalı ekmekler sağlığımıza faydalıdır.

Tam tahıldan ekşi mayalı geleneksel ekmeği güvenle yiyebilirsiniz.

Tabii ki ekmeğin makul miktarlarda tüketilmesi gerekir. Ekmek tüketiminde miktarı dikkate almanızı ve ölçülü yemenizi öneririm.

Ekşi mayalı tazeliğini uzun süre koruyor!

Serin ortamda muhafaza edildiğinde, ekşi mayalı ekmek tazeliğini uzun süre koruyor. Bayatlama, küflenme, bozulma olmuyor. Hafta başında 800 gramlık bir ekşi mayalı ekmek alıp buzdolabında sakladığınızda, hafta boyunca her daim taze ekmek yiyebilirsiniz.

Dilerseniz, ekşi mayalı ekmeği incecik dilimleyip tavada, fırında veya tost makinesinde ısıtıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Damak tadınıza özel ekşi mayalı ekmek alabilirsiniz!

Ekşi mayalı ekmek hamuruna, sevdiğiniz baharat, sebze ve kuruyemişleri ilave edebilirsiniz. Yani, damak tadınıza özel çok lezzetli ve sağlıklı ekmekler alabilirsiniz.

Ceviz, kurutulmuş domates, kekik, zeytin, biberiye, badem, zerdeçal, kabak çekirdeği gibi malzemeler ekleyebilirsiniz.