Sağlık

Sıcaktan uyuyamayanlara öneriler

624views

Yazın en sık şikâyet edilen durumlardan biri de uykusuzluktur. Yükselen sıcaklık ve nem uyumayı zorlaştırır. Bazılarımız bu durumdan çok fazla etkilenmezken bazılarımız için bu durum ciddi bir sorun hâline gelebilir. Sıcaktan uyuyamayız ve uykusuzluktan hayatımızın diğer alanları da olumsuz etkilenir. Bu durumdan mustarip olanlar, yani sıcaktan uyuyamayanlara önerilerimiz, uyuyamama sorunu çözmenize yardımcı olacak.

Ana öğün zamanlarına dikkat edin

Yazın günler uzar ve vücudumuzun da beynimizin de zaman algısı değişir. Hava geç karardığı için çoğumuz yemek zamanının geldiğini fark etmeyiz bile. Bu da akşam yemeğini daha geç yememize neden olur. Daha uzun süre güneş ışığı olmasına bir de ileri sarkan yemek saatleri eklenince beynimiz uyku saatinin geldiğini algılamakta zorlanır ve uyumamızı sağlayan hormonları daha geç saatlerde salgılar. Yemek saatini ileri sarkıtmayın. Kışın yemek yediğiniz saatte yemek yemeye devam edin. Eğer gece acıkırsanız düşük kalorili ve hafif bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Alkol kullanımına dikkat edin

Tatil, sıcak, uzayan günlerin dışarı çıkma isteği uyandırması gibi nedenler yüzünden yazın alkol kullanımı artar. Sanılanın aksine alkol uyku yapmaz, uyku düzenini bozar. Bu yüzden alkol kullanımına dikkat etmekte fayda vardır.

Yatmadan önce su için

Yazın sıcağında susuzluk da uyumayı engelleyici bir etkene dönüşebilir. Aşırı sıcak olmayan zamanlarda bile uyku sırasında çok su kaybederiz. Yazın sıcağındaysa bu durum daha da artar. Bu yüzden yatmadan yarım saat veya bir saat önce bol su için. Su içmenizle uyumanız arasında en az yarım saat zaman bırakın ki gece uykudan uyanıp tuvalete gitmeniz gerekmesin.

Dış etkenlere dikkat

Yazın çoğumuzun evinde camlar neredeyse tüm gün açık olur. Camları açmak evi havalandırmak ve biraz da serinletmek için iyi bir çözümdür; fakat evimizi ve bizi dış etkenlere daha açık hale getirir. Alerjik etkileri tetikleyen polenler ve toz zerrecikleri veya can sıkıcı böcekler ve sinekler bize daha kolay ulaşır. Camlara tel takmak bunların hepsini bir miktar azaltacağı gibi ek olarak alerji ilaçları ve böcek kovucu ürünler kullanılabilir.

Soğuk duş

Yatmadan önce soğuk veya ılık bir duş almak da vücut sıcaklığınızı düşürerek ve rahatlamanızı sağlayarak daha kolay uyumanıza yardımcı olabilir.