Sağlık

Sağlık Bakanlığı Obeziteye Karşı Savaş Açtı

619views

harekete-gec-turkiyeObezite çağımızın en büyük sorunlarından biri hâline geldi. Obezite ve buna bağlı olarak artan sağlık sorunlarından ülkemiz de nasibini alıyor. Hâl böyle olunca da sağlık bakanlığı konuya el atmak gerekliliğini duydu. Toplumu, obeziteye karşı bilinçlendirme konusunda çalışmalar artarak devam ediyor. Bunun en son örneği de televizyonlarda yayımlanan reklâm filmi.

Obezite denince akla gelen ilk ülke Amerika olsa da, tüm dünyada obezite oranları giderek artıyor. New York Belediyesi’nin, büyük boy ve yüksek kalorili içeceklerin satışına kısıtlama getirmesi; Fransız diyetisyen Dukan’ın, vücut kitle indeksi ideal aralıkta olmayan öğrencilerin üniversiteye alınmaması gerektiğini söylemesi gibi gelişmeler de tartışma yaratıyor. Obeziteyi önlemek adına uygulanan veya önerilen yöntemlerin bazıları biraz “aşırı” olsa da, durumun ciddiyetini ve konunun hassasiyetini ortaya koyuyor.

Üstelik obeziteden nasibi alanlar, sadece gelişmiş ve belli bir refah seviyesini aşabilmiş ülkeler değil. Refah seviyesi düşük olan birçok ülkenin obezite oranları, dünyanın birçok gelişmiş ülkesinden daha yüksek. Bu da konunun, beslenme bilinci ve eğitimle ilgili olduğunu gösteriyor.

Türkiye de bu ülkeler arasında. Türkiye obezitenin görülme oranı bakımından, refah seviyesi kendinden daha yüksekteki birçok ülkenin önünde. Yani obezite artık, yalnızca yüksek gelirlilerin sorunu değil.

Ancak bu duruma karşı hiçbir şey yapılmadığı söylenemez. Çeşitli ülkelerdeki kadar radikal önlemler masaya yatırılmasa da Türkiye, bu sorunu çözmenin yollarını arıyor. Belediyeler, bisiklet yollarını arttırmaları için teşvik ediliyor. Sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekler sunan lokantaların sayısı artıyor ve insanları bu konuda bilinçlendirmek için çalışmalar devam ediyor. İşte bu konudaki son çalışma da; sağlık bakanlığının televizyonlarda yayımladığı reklâm filmi. Bunun dışında, vücut kitle indeksinin nasıl hesaplanacağını gösteren bir video daha hazırlamış bakanlık. Bununla da yetinmeyen sağlık bakanlığı, bu videoları, video paylaşım sitelerine de yüklemiş. Sağlık Bakanlığı’na, “Harekete Geç Türkiye!” sloganıyla başlattığı faydalı çalışmalarından ötürü teşekkür ediyoruz. Videoları izlemek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’nın obeziteyle mücadeleyle ilgili reklâm filmini izlemek için tıklayınız.
Sağlık Bakanlığı’nın vücut kitle indeksi hesaplama videosu için tıklayınız.