Sağlık

Sertleşme Sorunu: Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

389views

Sertleşme Sorununun Fiziksel Nedenleri

Cinsel uyarılma ve cinsel ilişki sürecine dâhil olan birden fazla sistem olduğundan, bu sistemlerde de bir sorun olmadığının belirlenmesi önemlidir. Sertleşme sorununun fiziksel nedenleri arasında;

  • Dolaşım sisteminde yaşanan sorunlar;
  • Sinir sisteminde yaşanan sorunlar;
  • Hormon salgılarını düzenleyen sistemlerde yaşanan sorunlar;
  • Diyabet;
  • Cinsel organda sertleşmeyi sağlayan süngerimsi dokulardaki sorunlar;
  • Böbrek yetmezliği;
  • Nikotin veya alkol bağımlılığı sıralanabilir.

    Nikotin bağımlılığı, genelde göz ardı edilse de iktidarsızlığa neden olma olasılığı oldukça yüksektir. Damarların daralmasına neden olarak bu sorunun yaşanmasında kilit rol oynayabilir. Nikotin, sigaraya başlanan ilk anlarda değil; uzun süreler sonrasında bu soruna neden olmaya başlar. İnsanlar sigaraya başlar başlamaz böyle bir etki görmediğinden, iktidarsızlık nedenleri arasında nikotin bağımlılığı, genelde göz ardı edilir.

Sertleşme Sorunun Tedavisi

Tedavi için ilk aşama, sertleşme sorunun psikolojik mi yoksa fiziksel bir nedenle mi olduğunu ortaya çıkarmaktır. Psikolojik nedenle bu sorunu yaşayan hastalar, plasebo tedavisine büyük başarıyla ve olumlu yanıt verirler. Psikolojik temelli sertleşme sorununda en önemli adım; kişinin cinsel ilişki sırasındaki özgüvenini kazanmasını sağlamaktır.

Eğer sorun; dolaşım sistemi, sinir sistemi gibi başka bir sistemden kaynaklıysa, bunun bulunup tedavi edilmesi gereklidir.

Dolaşım sistemi veya kalp damar sistemi sertleşme sorunlarında ve genel sağlık durumunda büyük rol oynadığından; düzenli egzersiz ve spor yapmak da sertleşmeyle ilgili sorunların giderilmesine yardımcı olur. Düzenli spor ayrıca stres hormonlarının etkilerini azalttığı, erkeklik hormonu salgısını arttırdığı ve mutluluk hormonlarının salgılanmasına neden olduğundan, hormon dengesinden kaynaklı sertleşme sorunlarının giderilmesine de katkıda bulunabilir.

Çeşitli ilaçlar da sertleşme sorunlarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Yalnız bu ilaçları kullanırken bir uzmana danışmakta ve sağlık bakanlığı onaylı olan ilaçları tercih etmekte fayda vardır. “Doğal, bitkisel” gibi ifadelerle satılan bazı ürünlerin, fayda sağlamak bir yana, zararlı olma olasılıkları dahi vardır. Bunlara benzer alternatif tıp çözümü adı altında satılan ilaçların çoğu, Amerikan Sağlık Bakanlığı tüketicileri, bu ilaçları kullanmamaları konusunda uyarmıştır.

Cinsel organ dokusunda bir hasar söz konusuysa, cerrahî müdahale gerekebilir. Sertleşme sorununda cerrahi müdahale, genelde son çaredir.

Tekrar hatırlatmakta fayda var ki; sertleşme sorunu, kişinin vücudundaki başka bir sistemde veya genel sağlık durumunda bir soruna işaret ediyor olabilir. Bu yüzden sıkça bu sorunu yaşayanların bir uzmana danışması önemlidir.