ManşetSpor

Spora başlamak için harika nedenler

635views

Spor yapmak

“Harekette bereket vardır” sözünü hepimiz biliriz ve doğruluğuna inanırız. Ancak, söz konusu spor yaparak hareket etmek olduğunda kaçmak için bahaneler uydurabiliriz. Şimdi size, “Spora başlıyorum!” demeniz için harika nedenler sunuyoruz. Bahanelerin arkasından çıkıp güzelliklere yol alın, spor size iyi gelecek!

Hareketsizliğin ve spor yapmamanın sağlığımız açısından zararlı olduğunu biliyoruz. Düzenli egzersiz yapmak dolaşım sistemimizi ve kalbimizi güçlendiriyor; vücuttan toksinlerin atılmasını sağlıyor; kas ve kemiklerimizin daha sağlam ve güçlü olmasına yardımcı oluyor.

Spor yapmak güzelleşmenizi de sağlar. Güzellik algısı kültürlere göre değişse de neredeyse evrensel olan bir kural var; sağlıklı bir görünüm insanlara çekici gelir. Spor, genel sağlık durumunun daha iyiye gitmesine katkıda bulunur. Böylece zinde ve sağlıklı görünürsünüz.

Terlemek vücudu temizler

Spor yaparken ister istemez ter atarız. Terlemek sağlıklıdır. Vücut sıcaklığını düzenlemek için, derideki gözeneklerden salgılanan ter bu gözenekleri temizler. Dünyaca ünlü Mayo Clinic uzmanlarına göre terlemek, derideki gözenekleri temizlediği için ölü deri hücrelerinin atılmasına, gözeneklerdeki yağ birikintilerinin ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu sayede siyah nokta, akne ve leke gibi sorunları daha az yaşarsınız. Ayrıca terlemek cildimizin nemlenmesini sağladığı gibi, mineral dengesinin korunmasına da yardımcı olur.

Spor yapmak saçlarınızı güzelleştirir

Egzersiz yapmak cildimizle birlikte saçlarımıza da fayda sağlar. Bu sayede tıpkı cildimiz gibi saç köklerimize de daha fazla oksijen ve besin ulaşır. Ayrıca egzersiz yaparken, saç uzamasını durduran DHT adlı bir hormonun salgılanmasını azaltmış oluruz; bu da saçların daha canlı ve hızlı uzamasını sağlar.

Stresten kurtulmak için spor yapmalısınız

Düzenli spor yapmak kan dolaşımını da düzenlediğinden, tüm hücrelere daha fazla oksijen ve besin gitmesine neden olur. Bunun yanı sıra stres hormonlarının salgısını azaltır. Tüm bu etkenler, düzenli spor yaptığınızda cildinizin de daha anlı ve ışıltılı bir hâl alacağı anlamına gelir.

Spor ayakkabı modelleri

Spor cildi güzelleştirir

Göz altındaki şişkinlik, kırışık ve koyulaşmalar en güzel yüzün bile güzelliğine gölge düşürebilir. Göz altında oluşan bu durumları engellemenin yolu lenf dolaşımını güçlendirmektir. John Hopkins sağlık merkezi uzmanlarına göre düzenli egzersiz yapmak, lenf dolaşımını olumlu yönde etkileyerek göz çevresinde oluşan bu durumları engellemekte faydalı oluyor. Ayrıca fazla suyun vücuttan atılmasını sağlayarak şişkinlik ve ödemi de engellemeye yardım ediyor.

Cildimizin canlı ve genç görünmesinin sırlarından biri kolajen ve elastin adlı iki proteinindir. Yaşlandıkça bu proteinlerin üretimi azalır ve cildimiz esnekliğini yitirerek incelir. Bu da kırışıklara neden olur. Danimarkalı uzmanların yaptığı araştırmalara göre düzenli egzersiz yapmak bu iki proteinin üretimi arttırıyor. Bu sayede cildimiz, yaşlanmanın etkilerine karşı daha uzun süre dayanabiliyor.

Cinsel isteği ve gücü artırır

Düzenli egzersiz yapmak cinsel gücün, isteğin ve özgüvenin artmasına da katkıda bulunuyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre daha önce hiç spor yapmamış 40 yaş üzeri kadınlar, 4 ay boyunca düzenli spor yaptıktan sonra, hiç zayıflamasalar bile, kendilerini daha güzel ve zinde hissetmeye başlamışlar. Ayrıca egzersiz sırasında ve sonrasında salgıladığımız hormonlar, cinsel gücü arttırıcı etkilere sahip.

Güzellik uykusu diye bir deyim olduğuna göre düzenli uykunun, güzelliğin şartlarından biri olduğunu düşünebiliriz. Düzenli egzersiz yapmak, mutluluk hormonları salgılamamıza neden oluyor. Böylece daha verimli ve deliksiz uyuyabiliyor, daha dinç bir şekilde uyanabiliyoruz.

[quote_center]

Haftada 3 gün, 45 dakika spor mucizeler yaratır!

[/quote_center]

Ne kadar spor yapmalısınız?

Spor yapmanın güzelliğimize de katkıda bulunabilecek olması çok güzel; fakat dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Egzersizi tıpkı ilaçlar gibi düşünebilirsiniz. O yüzden daha hızlı iyileşeyim diye daha çok içmeye kalkmayın. Yani aşırı egzersiz yaparak kendinize zarar vermeyin. Haftada 3-5 gün, 30-45 dakika arası güzelliğinize ilaç gibi gelecektir; fazlası vücudunuzu zorlayarak size zarar verir. Ayrıca açık alanda spor yaparken güneş, soğuk, rüzgâr gibi dış etkenlerden korunacak önlemler almayı da ihmal etmeyin ve bol bol su için.

Evet, sporun sağlığa faydalarını öğrendiniz. Şimdi, ayağa kalkıp yürüme veya koşma veya sevdiğiniz bir sporu yapma zamanıdır!