Sağlık

Varikosel Nedir, Tedavisi Nedir?

662views

Erkekte genital bölgedeki toplardamarların varisleşmesi olarak tanımlanan varikosel, başka sorunların belirtisi olabileceği gibi; tedavi edilmediğinde sorunlara yol açabilen bir durumdur. Bu açıdan varikosel hakkında bilgi sahibi olmak, kişinin kendisinde bu sorunun olup olmadığını anlamasına yardımcı olmak açısından önem taşımaktadır.

 

Varis, genel olarak, kirli kanı kalbe götürmekle görevleri damarlardaki, kanın ters yöne akmasını önleyen kapakçıların tam kapanmaması durumudur. Tam kapanmayan bu kapakçıklar, damarın belirli bir bölgesinde normalden yüksek basınca ve kan akışındaki düzenin bozulmasına neden olurlar. Aşırı yük altında kalan, damarın bu bölgesi zamanla şekil bozukluğuna uğrar ve şişmeye başlar.

Varikoselde bu durum genital bölgede, genelde sol yumurtalıkta olur. Tespit edilen vakaların büyük çoğunluğu anatomik yapımız ve damar sistemimizin düzeni nedeniyle sol taraftadır. Sağ tarafta tespit edilen vakaların da dolaşım sistemiyle ilgili başka bir soruna işaret etme olasılığı yüksektir.

Ağrı, sızı gibi rahatsızlıkla neden olmasının yanı sıra varikosel oluşumu, kan dolaşımının olması gerektiği gibi devam etmesini engellediğinden sperm üretimini de olumsuz etkiler. Olağan vücut sıcaklığından 2-3 derece daha düşük bir ortamda kalması gereken spermler varikosel oluşumu yüzünden bu bölgede artan sıcaklıktan olumsuz etkilenir. Varikosel oluşumu erkeklerde kısırlık nedenleri arasında yüksek bir paya sahiptir. Ancak buna rağmen, erkekte kısırlık olması durumunda, geri dönüştürülebilen tek durumdur. Yani varikosel tedavi edildikten sonra sperm üretimi ve kalitesi, büyük oranda, eski duruma döner.

Varikoselin belirtileri ve tedavi yöntemlerini okumak için sayfalarda ilerleyin.