Spor

Yüksek Yoğunluklu Antrenman Nedir?

386views

Yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar, uzmanların iddiasına göre, klasik kardiyolara göre çok daha faydalıdır. Uzmanlar bunu birkaç farklı nedene bağlar. Bunlardan biri, bu tür antrenmanların kasları kısa süreliğine daha çok zorladığı ve laktik asit birikimine neden olduğu düşüncesidir.

Bir diğer iddia ise, bu tür antrenmanları güç antrenmanı özellikleri taşıdığı, bu sayede kas kütlesini arttırıcı veya kasların kendini onarmasını tetikleyici niteliklerinin olduğunun düşünülmesidir. Yüksek yoğunluklu antrenmanlar, antrenman sırasında, klasik kardiyolar kadar fazla kalori yakılmasını sağlamaz. Ancak bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda yüksek yoğunluklu antrenmanlar metabolizmanın hızlanmasına, böylece, antrenman sonrasında çok daha fazla kalori yakılmasına neden olabilir. Bazı uzmanlar bu etkinin 72 saat kadar sürdüğünü düşünmektedir.

Üstelik klasik kardiyo egzersizleri, glikojen depolarının da tüketilmesine; böylece kişinin antrenman sonrasında uzun süre bitkin hissetmesine neden olabilir. Ancak yüksek yoğunluklu antrenmanlarda bu durum çok daha hafif şekilde ortay çıkar. Tüm bu özellikleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar, zamanı kısıtlı olanlar için bir umut ışığı olabilir. Kolay zayıflama yöntemleri arasında sunulmasının nedeni budur.

Ama bu tür antrenmanlara alışmak, ciddi bir kondisyon gerektirmektedir. Bu yüzden alışma sürecinde çok dikkatli olmakta ve sürecin tamamı boyunca bir uzmanın bilgi ve deneyiminden faydalanmakta yarar vardır.