Sağlık

Altın Çilek Hapı Zayıflatıyor mu?

631views

altın çilek hapıKilo sorununa karşı bitkisel çözümler giderek gözde hâle geliyor. Pekiyi, son günlerde “%100 bitkisel”, “tamamen doğal” “sosyetenin zayıflama sırrı” gibi sloganlarla, zayıflatıcı özelliği olduğu iddiasıyla satışa sunulan altın çilek özü içeren hapları, gerçekten zayıflatıyor mu?

Altın çilek hapları, adından da anlaşılacağı gibi, altın çilek meyvesinden üretilir. Yer kirazı, Bektaşiüzümü gibi adlarla da anılan bu meyve antioksidan, lif ve çeşitli vitaminler açısından zengindir. İçerdiği karbonhidrat miktarının düşük olması ve lif oranının yüksek olması nedeniyle, şeker hastalarına ve idrar yollarıyla ilgili sorunlar yaşayanlara faydalı olduğu bilinmektedir. İçerdiği mineraller de ayrıca kan şekerini düzenlemek açısından faydalıdır.

Pekiyi altın çileğin “zayıflatma” özelliği nereden geliyor? Aslında kan şekerini düzenleme özelliği bulunan lif ve minerallerin dışında, altın çilek meyvesinin içinde, zayıflamayı sağlayacak bir madde bulunmuyor. “Dünyanın en zengin” lif oranına sahip olduğu iddia edilen bu ürünün lif oranı da kuru kayısı veya kuru eriğinkinden çok da fazla değil. Lifler ve çeşitli mineraller, kan şekerimizin yemek yerken yavaşça yükselmesini ve acıktığımızda yavaşça düşmesini sağlarlar. Kan şekerinde ani dalgalanmalar olmadığında, açlık hissi çok daha hafif ve başa çıkılabilir olur. Evet, bu özellik kilo verirken size kolaylık sağlar, fakat aynı özelliğe neredeyse tüm meyveler sahip.

Gelgelelim altın çilek haplarına; bu meyvenin mutlaka her meyve kadar sağlığa faydası vardır. Vardır da bunu hap şeklinde mi içmemiz gerekiyor? Meyve yiyerek zayıflamak istiyorsam, meyvenin kendini gözümle görür, satın alır ve yerim. Zaten zayıflamaya yardımcı olacak lif de meyvenin kendisinin içinde bulunuyor, hapın değil. Meyveyi yiyerek, hem yemek ihtiyacımı gidermiş olurum, hem de içindeki mineral, vitamin ve benzeri maddelerden fayda sağlamış olurum.

Altın çilek meyvesi “kocakarı ilacı” olarak kullanıldığı ülkelerde bile astım, sıtma, dermatit, romatizma gibi hastalıklara şifa vermesiyle ün salmış. Bu dertlerin hiçbirine deva olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış değil; fakat dikkat çekmek istediğim nokta bu meyvenin, kendi anavatanında dahi zayıflatıcı özelliğiyle ün salmış olmaması.

Dolayısıyla “mucize meyve” gibi sloganlarla satışa sunulan bu hapları kullanmadan önce, hem sağlığımız, hem de bütçemiz açısından iki kere düşünmek gerektiği kanısındayım. “Zaten Türk Eczacılar Birliği” de bu konuyla ilgili bir açıklama yaparak, altın çilek hapının iddia edildiği gibi mucizevî bir zayıflatma etkisinin bulunmadığı ve bitki üzerinde yeterli araştırmanın yapılmamış olduğunu belirtti. İşte bu yüzden en iyisi meyveyi, hap değil meyve olarak tüketmek gibi gözüküyor. İlla ki gıda takviyesi olarak kullanılmak istenirse de bir uzmana danışmakta da fayda far. Sağlıklı günler dileğiyle.