Sağlık

Bahar yorgunluğunu yenmenin 3 yolu

621views

Bahar mevsiminde doğanın tüm dengeleri gibi vücudumuzun iç dengeleri de değişikliğe uğruyor. Bundan da en çok etkilenen uyku düzenimiz oluyor. Bahar yorgunluğunun üzerine bir de uyku düzeninin bozulması da bizi bir kısırdöngü içine iterek yataktan zorla çıktığımız günlerin birbiri ardına gelmesine sebep oluyor. Ancak bu döngüyü kırmak elimizde.

 

Uyku düzenimizi sağlayarak bu kısırdöngüyü kırabilir, bahar yorgunluğunun daha da kötü duruma gelmesini önleyebilir ve uyku düzenimizi koruyarak vücudumuzun, bahar yorgunluğunu daha kolay atlatmasını sağlayabiliriz.

Erken kalkın

Zor bir öneri olduğunun farkındayız; ama erken kalkmayı alışkanlık edinin. Hafta içinde bu konuyla ilgili sorun yaşamazsınız büyük ihtimalle. Ne de olsa işe yetişmek zorundasınız; ama hafta sonu da erken kalkmayı ihmal etmeyin. Her gün aynı saatte kalkmak, vücut saatimizin kendisini ayarlamasını çok daha kolaylaştırır. Üstelik sabah erken uyandığınızda gece de erken uykunuz gelecek ve sağlıklı bir uyku düzenine kavuşacaksınız.

Biraz ter atın

Biraz egzersiz yapmak ve ter atmak da mışıl mışıl bir gece uykusu uyumanızı sağlayacaktır. Üstelik kendinizi çok zorlamanıza da gerek yok. Amacınız hormon dengenizi korumak ve biraz enerji harcayarak rahat bir gece uykusu uyumayı garantilemek. Sevdiğiniz keyif aldığınız bir spor seçin ve onu yapmaya başlayın. Hem bu sırada biraz forma girebilir ve daha estetik bir vücuda da kavuşabilirsiniz.

Sabah kahvesini ihmal etmeyin

Sabah kahvenizi içmediğinizde asabi mi oluyorsunuz? O zaman sabah kahvenizi içmekten çekinmeyin. Kafein, bahar yorgunluğu çektiğiniz günlerde daha kolay kendinize gelmenizi sağlayacaktır. Ancak öğleden sonra kafein almayın. Günün geç saatlerin kahve veya çay tüketmek, uykunuzu açacak ve rahat bir gece uykusu uyumanızı engelleyecektir. Uykuya dalmayı başarsanız bile uyku kalitenizin düşmesine neden olur. Bu yüzden kahvenizi mutlaka sabah için.