DiyetManşet

Diyette beslenme saatleri nasıl olmalıdır?

2.04Kviews

yemek-yapan-kadin

Vücudumuzun aklına göre beslenme saatlerini ayarladığımızda daha dengeli ve kolay kilo verebiliriz. Uyandığımız saatten uyuyana kadar diyette beslenme saatlerini bu haberimizde açıklıyoruz. Sonuna kadar dikkatlice okuyun ve beslenme planınızı oluşturup siz de zayıflayın! Akşam altından sonra yemek yememe kuralının doğru olmadığını, saatlere göre ne yapmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

07 – 08 Arası

Metabolizma hızını yükseltmek ve sindirim sisteminin iyi çalışmasından faydalanmak için bu saatler arasında kahvaltı yapmak en doğrusudur. Yağ yakıcı proteinler açısından zengin yumurta, süt, peynir gibi besinlerle doyurucu kahvaltılar yapmalısınız. En güzel kahvaltılık tarifler için buraya tıklayınız.

09 – 11 Arası

Mantıklı düşünme yeteneğini artırmak ve daha zinde olmak için bu saatlerde yağ oranı en düşük ve en ekonomik kahve olan Türk kahvesinden bir fincan içebilirsiniz. ‘Diyete Başlıyorum’ olarak bizim önerimizse tarçınlı Türk kahvesi! Tarifi için buraya tıklayınız.

12 – 13 Arası

Açlığın hissedilmeye, enerjinin düşmeye başladığı bu saatlerde protein yönünden zengin bakliyat ve et türünde yemekler tercih etmekte fayda vardır. Konsantrasyonu yükseltmek içinse kinoa, bulgur, tam tahıllı bulgur gibi faydalı karbonhidratlar tüketmek gerekir.

zayiflamak-2402

15.00

Günün en mutlu ve enerjik hissettiğimiz saati çünkü endorfin hormonu en yüksek düzeyde salgılanıyor. Bunu korumak için kuru meyve ve süt, yoğurt ve tarçın, kefir ve kuruyemiş gibi kombinasyonlarla ara öğün yapabilirsiniz.

16 – 17 Arası

Akşam yemeğinde kurt gibi acıkmamak, tatlı krizi yaşamamak için bu saatler arasında doyurucu bir ara öğün daha yapmanızda fayda vardır. Tam tahıllı ekmeğe peynirli tost ve ayran, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve süt, meyve ve tarçın gibi seçeneklerden biriyle ara öğün yapın. ‘Diyete Başlıyorum’ olarak biz, ayda 4 kiloya kadar yağ yakma özelliği olan tarçınlı sütü öneriyoruz. Tarifi için buraya tıklayınız.

17-18 Arası

Dün, yeşil çay haberimizde açıkladığımız gibi kilo vermek için kaliteli bir uyku şarttır. Artık bu saatlerde uyku kalitenizi olumsuz etkileyecek kafein içerikli yeşil çay, siyah çay, kahve gibi içecekleri tüketmeye son vermelisiniz. Dilerseniz bu saatlerde bir parça bitter çikolata yiyebilirsiniz.

18-20 Arası

Akşam yemeği için en uygun saatlerdir çünkü yiyeceklerin parçalanıp sindirilmesi için gerekli asitleri salgılayan pankreas, bu saatlerde daha iyi çalışır. Bildiğiniz gibi akşam yemeğinde sindirimi kolay yiyecekler seçmek hem rahat uyumanızı hem de kilo vermenizi sağlar. Çorba ve sebze yemeği, beyaz et ve salata gibi kombinasyonlar akşam yemeği için uygundur. En güzel diyet tarifler için buraya tıklayınız.

gobek-eriten-yogurt-kuru

21 – 22 Arası

Yemek yemenin veya atıştırmanın en tehlikeli olduğu saatlerdir! Sindirim sistemi kendini kapattığı için yediklerinizi sindiremez ve kilo olarak depolar. Bu çok ciddi bir durumdur. Eğer kilo vermek ve sağlıklı yaşam istiyorsanız, bu saatlerde yemek yemeye son vermelisiniz. Ancak, açlık hissi oluşursa bunu gidermek için‘Diyete Başlıyorum’ olarak biz, ayda 4 kiloya kadar yağ yakma özelliği olan tarçınlı sütü öneriyoruz. Tarifi için buraya tıklayınız.

23-05 Arası

Bu saatler arasında olmanız gereken tek yer var: uyku! Vücut kendini yeniliyor, dokular onarılıyor, yağ yakılıyor… yani asıl kilo verme işlemi biz uyurken, bu saatlerde yapılıyor. Mutfaktan veya televizyon izlemekten uzak durun. Kilo vermek için bu saatlerde mutlaka uyumalısınız. Rahat uyumak için tavsiyelerimizi okumak için buraya tıklayınız.

İyilik için paylaşın

Evet, bir ‘Diyete Başlıyorum’ özel haberinde daha yepyeni bilgiler edindiniz. Bu haberi lütfen Facebook, Twitter gibi sitelerde paylaşın ki zayıflamak isteyenlere iyilik yapın. Belki sizin bir paylaşımınız başka birinin hayatını tamamen değiştirecek, denemeye değer!

‘Diyete Başlıyorum’ sağlıkı yaşam portalı adına Arzu Karabulut yazmıştır.