Sağlık

En Sağlıklı Yiyecekler

625views

karışık meyvelerYazın, meyve ve sebze çeşitliliği artıyor; üstelik fiyatlar da göreceli olarak düşüyor. Uzmanlar çeşitlilikteki bu artış ve fiyatlardaki düşüşlerden yaralanarak bol bol meyve-sebze tüketilmesini öneriyor. Bu meyveler, antioksidan olmaları ve bolca vitamin içermelerinin yanı sıra, bazıları anti kanserojen maddeler içeriyor. İşte o meyve-sebzelerin bazıları.

İŞTE MEVSİMİN EN SAĞLIKLI YİYECEKLERİ

Üzüm: Vücudu zararlı madde etkilerine karşı koruyan, fitokimyasallardan flavonoidleri içerir. Kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyan üzümü bol bol tüketmelisiniz.

Karpuz: Karpuzun içerdiği laykopen maddesinin, kansere karşı koruyucu özelliği olduğu bilinen A ve E vitaminlerinden daha etkili olduğu saptanmıştır.

Kayısı: İçindeki beta karoten adlı madde hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak, kanseri önler. Bağırsakların çalışmasına yardımcı olur. Bir kayısı ne kadar parlaksa, içindeki beta karoten oranı da o kadar yüksektir.

Domates: Domates özellikle laykopen yönünden zengindir. Laykopenin antioksidan etkisi nedeniyle göğüs, sindirim sistemi, mesane ve deri kanseri riskini azalttığı bilinmektedir.

Biber: Bol miktarda A ve C vitamini içerir

Çilek: Bol miktarda A, B1, B2, C ve K vitamini, protein, şeker, meyve asidi, demir, fosfor, sodyum, kalsiyum ve potasyum içerir.

Şeftali: Bol miktarda A ve C vitaminlerini içerir.