Spor

Jogging

634views

Jogging
Yoğun bir çalışma hayatınız olabilir. Ama bu spor yapmaya vaktiniz olmadığı anlamına gelmez. İyi bir program yaparsanız, jogging ile hem günün stresinden kurtulur hem de rahatlayıp zinde olursunuz. Fazla kalorilerinizden kurtlulup forma girersiniz.

Küçük adımlarla ağır ağır koşmak anlamına gelen jogging her zaman yapabileceğiniz bir spordur. Üzerinize rahat birşeyler giymek dışında özel bir hazırlık gerektirmediğinden çok pratiktir.

jogging yapmak için önce:
Kendinize ne çok bol ne de çok dar, içinde kendinizi iyi hissettiğiniz kıyafetler seçin. Bir çift iyi spor ayakkabı alın. Güvenilir bir markanın koşu ayakkabıları, sağlıklıdır ve koşarken sizi rahatsız etmez. Şık jogging kıyafetlerine para harcamanıza gerek yok. Uygun havalarda bir tişört, ince bir eşofman ve şort, kışın koşarken ise kalın bir eşofman yeterlidir.
Kendinize iyi bir koşma programı belirleyin ve onu uygulayın. Kendinizi zamanından önce zorlamayın.
Zindeliğinizin sürekliliğini sağlamak için haftada en az 3-4 gün koşmaya çalışın.
Şehir içinde koşuyorsanız, gürültüden uzaklaşmak için ufak bir mp3 player ile iyi bir konsantrasyon koşunuzu daha keyifli bir hale getirir.
Su içmek için susamayı beklemeyin. Yanınızda bir şişe su bulundurun ve sık aralıklarla küçük yudumlar alarak için.

jogging nasıl yapılır?
Isınma hareketleriyle spora başlayın ve ritminizi kademeli olarak artırın. Eğer koşarken fazla zorlanmıyorsanız ve kaslarınızda ağrı yoksa, çalışmanızın temposunu ve süresini kondisyonunuzu tartarak artırabilirsiniz. Yani kan dolaşımınız canlandıysa; kaslar, bağlar, eklemler esnemiş ve ısınmışsa, temponuzu artırmaya başlayabilirsiniz. Burada önemli olan yavaş başlayıp, vücuda aniden yüklenmemektir.
Koşu esnasında en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi nefes alma tekniğinizdir. Burnunuzla nefes alırken, her iki kolunuzu yukarı kaldırın. Ağzınızla nefes verirken kollarınızı aşağıya indirin. Bu egzersizi birkaç kez tekrarlayın.
Koşuya başlama zamanınızı belirlerken; öğleden önce ve akşamların bedenin en fazla formda olduğu zamanlar olduğunu unutmayın.

Spor Türleri

Diyete Başlıyorum .com