Spor

Kayak

636views

Kayak
Kayak sporunun tarihi, çok eskilere dayanmaktadır. İlk kez bir bölgeden başka bir bölgeye kara batmadan ulaşabilmek için ortaya çıkan ilkel kayaklar, tahta parçalarından oluşmaktaydı. Günümüzde ise özellikle ülkemizde daha çok turizm amaçlı öğrenilmekte.

Bunun yanısıra bu sporu profesyonel anlamda yapanların sayısı hiçte az değildir. Bu spora yeni başlayanlar için, temel kayak eğitimi çok önemlidir. Doğru teknik ve stilde verilen eğitim, hem sakatlanmalarının önüne geçilecek hem de ileride bu branşta sporcu olmayı hedefleyenler için iyi bir adım olacaktır.

Kategorilere göre kayak düzeyleri:

Yeni Başlayanlar:
Yeni başlayanlar, düşük eğimli pistlerde yavaş kaymayı tercih etmeliler.

Orta Düzey:
Temel kayak yeteneklerine sahip, ileri düzey pistler dışında bir çok arazi ve kar koşullarında kontrollü olan ve gelişen kayakçılardır.

İleri Düzey
Buzlu, dik, bol karlı, parçalı ve benzeri her tür koşulda, ileri düzey pistlerde ve yüksek hızlarda kontrollü kayabilen kayakçılar ve yarışçılardır.

Kayak Sporunun Alternatifleri

Free Style
Engellerle çeşitli eğimlerin bulunduğu bir pistte adeta uçarcasına kayarak, tümseklerin üzerinden atlayarak çeşitli akrobatik figürlerle desteklenen kayak türüdür.

Boardercross
Kayakçıların hep birlikte tepeler, çukurlar ve sert virajlar bulunan pistlerde kayması.

Free Ride
Pist dışında, dağlarda, ayak basılmamış ortamlarda doğa ile başbaşa kalarak kaymak isteyen usta kayakçılar ve snowboard’çuların yapabilecekleri bir alternatif.

Half Pipe
Snowboard’çuların engebelerden atlayarak ve havada çeşitli figürlerle gösteri yaparak özel pistlerden kayması.

Kar Raftingi
Rafting botları altına kayganlığı arttırıcı bir branda gerilerek kürek kullanmadan sadece bir görevlinin gerekli yerlerde alüminyum frenleyici çubukları kullandığı, belirli bir parkurda botun kaydığı alternatif bir kış sporu.

Tur Kayağı
Usta kayakçı ve dağcılar için. Kayarak, yürüyerek, tırmanarak ve çadırlarda konaklanarak dağların aşılmasıdır.

Spor Türleri

Diyete Başlıyorum .com