Spor

Oryantiring

630views

Oryantiring
Oryantiring Türkiye’de 1970’li yılardan beri yapılmasına ancak, 1999 yılında bir grup spor sever tarafından düzenlenen yarışmaların, basında yer almaya başlamasıyla ülkemizde tanınmaya başlanmıştır.

 

Bu sporu seven ve düzenli olarak faaliyet gösteren ‘Istanbul Oryantiring Grubu’ bir çok etkinlik düzenlemektedir. Bunların başında, Oryantiringi tanıtmak adın, a büyük bir kampanya ile ilgi toplayan, ‘Kapalıçarşı Oryantiring’ yarışması gelmektedir.

Oryantiring koşarak, yürüyerek hedef bulma anlamındadır. Her türlü arazide yapılabilen, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda ziyaret etmeye çalıştığı bir doğa sporudur. Oryantiring; düz bir koşunun aksine zihnin ve bedenin kontrollü bir şekilde kullanıldığı eğlenceli bir oyundur.

Oryantiring Haritası ve Pusulası
Yarışmalarda kullanılan Oryantiring Haritası Oryantiring sporunun ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde hazırlanmaktadır. Oryantiringin yapılacağı arazide görülen her şey bu haritalarda gösterilmektedir. Bunlar tüm dünyada Uluslararası Oryantiring Federasyonunun belirlediği standartlara göre hazırlanmaktadır.

Oryantiring Parkuru
Koşarak yapılan standart bir Oryantiring parkuru;
Çıkış Haritalarda üçgen işareti ile gösterilir
Hedef Noktaları Sayısı değişkendir, haritalarda daire işareti ile gösterilir, hedef noktasında 30x30x30 cm boyutlarında bezden yapılmış, beyaz turuncu renklerde bayrak ve oraya gidildiğinin belirlenmesi için kontrol aygıtı bulunur
Varış Haritalarda iç içe geçmiş iki daire ile gösterilir.

Oryantiring Türleri
Uluslararası Oryantiring Federasyonunun organize ettiği;
Koşarak (FootOrienteering),
Kayakla (Ski Orienteering)
Dağ Bisikletiyle (Mountain Bike Orienteering)
Ayrıca son yıllarda basının ilgisini çekmek ve bu sporu daha çok bilinen hale getirmek için kent içlerindeki parklarda da yapılmaktadır.

Spor Türleri

Diyete Başlıyorum .com