Sağlık

Yaz mevsiminde neler yemeliyiz

625views

Yaz mevsiminde sıcakların şiddetini arttırmasıyla birlikte beslenme daha da önem kazanıyor. Vücudun su ve besin ihtiyacı verimli şekilde karşılanmadığında ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Bunların bazıları kendilerini yan etkilerle gösterse de bazıları çok ani ve belirti göstermeden ortaya çıkıyor. Bu yüzden yazın yenmesi gereken yiyecekleri bilmek ve bunları sıkça tüketmekte fayda var.

 

 

Yoğurt ve kefir
İkisi süt ürünü olan bu geleneksel besinlerin ikisi de sağlık kaynağı. Yoğurt da kefir de içerdikleri mineraller, sıvı ve probiyotik bakteriler sayesinde yazın da sağlığı korumaya yardımcı oluyor. Terle kaybedilen mineralleri tekrar almamıza yardım ettikleri gibi, içerdikleri probiyotik bakteriler, yazın sıkça görülen sindirim rahatsızlıklarından bizi koruyor.

Kuruyemişler
Sağlıklı ve hafif yağları barındıran ve mineraller açısından da zengin olan kuruyemişleri yazın düzenli olarak tüketmekte fayda var. Böylece gün boyunca terle kaybettiğimiz mineralleri geri kazanmak çok daha kolaylaşacaktır.

Soğan ve sarımsak
Anti bakteriyel özelliklere sahip olan soğan ve sarımsağı her mevsim tüketmekte fayda var. Özellikle sarımsak, tansiyonu düzenleyici etkisi olduğundan, yazın bu tür sorunlar yaşanmasını önlemeye de yardımcı olacaktır.

Buğday, yulaf, bulgur
Bu tahıllar, midedeki sıvıları emer ve uzun süre doygunluk hissi verir. Tok tutmalarına rağmen oldukça hafif ve sağlıklı olduklarından yemek ardından rehavet çökmesi gibi durumları daha az yaşarsınız. Ayrıca su tuttukları için, vücudun su kaybını önlemeye yardımcı olurlar.

Salata ve yeşil yapraklı sebzeler
Yeşil yapraklı sebzeler bolca lif içerir ve bu sayede sindirim sistemi sağlığını korurken vücudun su kaybını önlemeye de yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzelerin çoğunda bulunan bazı ortak maddeler gözü, güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaya da yardımcı olur.

Kızılcık
Birçok faydası olan kızılcığın suyunu düzenli olarak içmek, kolesterolün dengelenmesine yardımcı olduğu gibi, damarların sağlamlaşmasına da katkıda bulunur. Üstelik çarpıntıyı da önler.

Karpuz
Yaz mevsimi deyince ilk akla gelen meyve olan karpuz, yazın vücudumuzun ihtiyacı duyacağı her şeyi barındırıyor. Lif, vitamin mineraller ve su. Tok tutar, hafiftir, ödem atar, böbrekleri çalıştırır ve ağırlık hissi yaratmaz. Yazın bol bol karpuz yemeye çalışın.