Sağlık

Acai Berry Hapları İşe Yarıyor mu?

620views

Zayıflama hapları kervanının yeni üyesi açai çileği ya da asıl adıyla “acai berry” hapları, piyasaya oldukça hızlı girmiş gibi görünüyor. Birden fazla firma tarafından piyasaya sunulan bu hapların, çoğunun vaatleri aynı: Spor veya diyet yapmadan kilo vermek.

Açai palmiyesi denen bir çeşit ağacın meyvesi olan bu ürün, antioksidan özellikleriyle öne çıkıyor. Bunun dışında ağacın kendisinin ve meyvesinin, yetiştiği yer olan orta ve güney Afrika sanayisi ve beslenmesinde büyük önemi var. Bu yazıda ele almak istediğim konuysa, bu meyveden üretilen hapların insan sağlığı üzerinde ne gibi etkileri olduğu.

İlk olarak Amerika’da bir firma tarafından üretilen bu gıda takviyesi hapları, mucizevî iddialarla alıcıların dikkatine sunuluyor. Şeker hastalığını tedavi etmekten cinsel gücü arttırmaya, çeşitli kronik hastalıkları iyileştirmekten kilo verdirmeye kadar geniş bir yelpazeye yayılan bu iddiaların hiçbiri, bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Bilim insanları, söz konusu meyvenin antioksidan özellikleri gösterdiğini belirtiyorlar; ancak bu özellik üzümün, çileğin ya da kolayca erişebileceğimiz herhangi bir meyveninkinden daha fazla değil.

Kaldı ki ortada bu ürünü satan bu kadar çok firma varken bu hapların neyden üretilmiş olabileceğini daha bir dikkatli düşünmek gerekiyor. Günümüzde dünya devi ilaç markalarının bile logo ve adlarını kullanarak taklit ürün çıkarıldığı bir gerçek. Bu dev firmaların, ürünlerini korumak için verdiği tüm mücadeleye rağmen sahtelerinin olduğunu hesaba katınca, bir anda türeyen bir sürü firmanın sattığı ürünlere güvenmeden önce daha dikkatli olmak gerekir diye düşünüyorum.

Unutmayın ki kilo sorunu, çözümsüz değildir. En kalıcı çözümse sizin azminiz ve kararlılığınızdır. Kilonuz ister az olsun ister fazla… Tek yapmanız gereken bu işin bir süreç olduğunu hatırlamak ve kalıcı sonuçlar istiyorsanız; acele edip kestirme yollara başvurmamaktır. Sağlığınızı tehlikeye atabilecek hiçbir ürün veya yöntem kilo sorununuz için “çözüm” olamaz.