Spor

Aikido

630views

aikido
Aikido bir spor ya da dövüş sanatından çok ruhsal anlamda içinde bulunduğun kozmik yapıya ve evrendeki yüce güce uyum sağlama ve saygı duyma biçimidir.

 

Daha yüzeysel anlamıyla, rakibin gücüne uyum sağlama yolu denilebilir. Aikido’nun felsefesinde, tüm uzak doğu sporlarında olduğu gibi kavga ya da dövüş yer almakmaktadır.

Aksine evrenele uyum içinde olan insan sadece kendini koruması ve savunması gerektiğinin farkındadır. Saldırıdan sakınmak için gerekeni yapar ama saldırganı cezalandırmak gibi bir ego tuzağına düşmez. Ustalığa giden yolda bunu öğrenmiştir. Saldırgana zarar verecek olursa kozmik bütüne de zarar vereceğini bilir, çünkü kendisi gibi saldırgan da aynı bütünün bir parçasıdır.

Öfke, nefret, korku gibi duygulardan tamamen arınmaya yönelik bir felsefeyi benimsemiş olan Aikido, günümüz insanlarının içinde bulunduğu karmaşık yapı ve düşünce biçimden sıyrılmasına yardımcı olmaktadır.

Kişisel gelişim içinde oldukça faydalı olan Aikido sayesinde daha mutlu ve huzur dolu bir insan haline gelmek mümkün. Ruhsal anlamda bu kadar artısı olan Aikido, bedeninde daha dinç ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.
Aikido`da saldırı hamleleri yer almaz

Aikido’da düşman üzerinde üstünlük sağlamak için kişinin özellikle eksiksiz bir zihinsel sakinliğe ulaşmasının ve kendi bedeni üzerinde denetim kurmasının önemi vurgulanır.

Aikido, bükme ve fırlatma tekniklerinin kullanılması ve saldırganın, hamlelerinin ona karşı kullanmayı amaçlaması bakımından, bir çok savaş sanatından ayrılır.

Ayrıca düşmanın sizi tutmasına, sarmasına, itmesine, vurmasına izin vermeden onu ekarte edebilecek şekilde savunmaya ve tekrarlanacak ataklara cevap verebilmeyi amaçlar ve uygulamaya sokar.

Spor Türleri

Diyete Başlıyorum .com