Spor

Yüzücü mayosu seçme önerileri

649views

Yüzme için mayo dışında gerekli başka bir donanım yokmuş gibi görünse de, profesyonel sporcuların antrenmanlar sırasında kullandığı ekipmanlar çok daha çeşitlidir. Fakat tabii ki bunlar arasında en önemlisi ve öne çıkanı mayodur. Spor tercihinizi yüzmeden yana kullanmaya karar verdiyseniz size vereceğimiz yüzücü mayosu seçme önerileri sayesinde doğru mayoyu seçmeniz daha kolay olacak.

Mayonun markası önemli mi?

Mayolarda kullanılan çok değişik malzemeler vardır ve bunların bazıları ileri teknoloji ve yıllar süren araştırmaların sonucunda ortaya çıkmıştır. Bazı firmalar da bu malzemeleri kendi bünyelerinde geliştirir ve yalnızca kendi ürünlerinde kullanır. Ama üstün özellikli bir malzeme bir marka tarafından kullanılmaya başladığı zaman, kısa zaman içinde diğer firmalar da eşdeğer malzemeler kullanmaya başlar. Bu yüzden mayonun markası belli bir düzeye kadar önemlidir; ama kesin ve nihai belirleyici değildir. Siz önce bütçenize uygun ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir mayo tercih edin. İhtiyaçlarınızı ve eksiklerinizi tespit etmeye başladığınızda ve spora devam etmeye karar verdiğinizde daha profesyonel markalara da yönelebilirsiniz.

Mayonun malzemesi nasıl olmalı?

Bu konuda her markanın kendine özgü bir yöntemi var diyebiliriz. Kimi markalar neredeyse hiç su tutmayan ve çok az sürtünmeye neden olan malzemeleri tercih eder. Bu malzemeler, yüzücü sudan çıktığı anda saniyeler içinde kuruma özelliğine sahiptir. Bazı markalarsa çok daha farklı ve bilim-kurgu yaklaşımlara dahi yönelebilir. Köpekbalığı derisini inceleyip, özellikleri bunu taklit eden malzemelerden yapılmış mayolar üreten firmalar bile vardır. Ama aklınızda bulundurmanız gereken; yüzmede ana donanım mayo da olsa asıl etkenin sporcunun hızı, becerisi, disiplini ve yeteneği olduğudur. Bu yüzden bir mayo seçerken, bu spora ne kadar yatırım yapmak istediğinizi düşünün. Amatör olarak ve keyif için bu yüzecekseniz son teknoloji malzemelere para harcamanıza gerek yok; çünkü bu malzemeler yüzücünün performansına milisaniyeler düzeyinde katkı sağlar.

Üzerinize oturmalı

Seçeceğiniz mayo vücudunuzu, adeta ikinci bir cilt gibi sarmalı ve buna rağmen sizi rahatsız etmemeli. Özellikle kadın mayolarında, mayonun göğüs bölgesi, adeta bir koşucu sutyeni gibi, göğüsleri toparlamalı, sıkıca desteklemeli; fakat baskı veya rahatsızlık hissi yaratmamalıdır. Erkek mayoları da aynı özelliklere sahip olmalı; fakat şort tipi bir mayo seçildiyse, bacak hareketlerini kesinlikle kısıtlamamalıdır. Kadın mayolarında mayonun sırt kesimi de önemlidir. Yüzücü mayolarında birbirinden farklı pek çok sırt kesimi bulunur. Seçeceğiniz sırt kesimi tabii ki göze de hitap etmeli; ama asıl önceliğiniz yeteri kadar destek sağlaması olmalıdır. Kadın mayolarında, sırttaki bağlar mayonun vücudunuzu sarmasını sağladığı gibi, göğüslerin desteklenmesini de sağlar. Bu yüzden sırt kesimi özellikle önemlidir. Mayonun sırt bağları kesinlikle gevşek ya da bol olmamalıdır. Ancak aşırı sıkı bağlar da özellikle omuzlarda tahrişe neden olabilir. Bu derece sıkı olmamasına da dikkat edin.

Erkek mayoları

Erkek mayoları kadın mayolarıyla kıyaslandığında vücudu çok daha az sararlar. Ancak son zamanlarda gelişen malzeme teknolojisi sayesinde erkek vücudunu da tamamen saran modeller tercih edilmeye başlanmıştır. Bu mayolarda kullanılan malzemelerin sürtünme değerleri insan derisine kıyasla daha düşüktür. Bu sayede yüzücüye avantaj sağlarlar. Ancak bu mayoların fiyatları diğer mayolara göre yüksektir. Eğer yüzmeye ilginiz hobi olarak ya da başlangıç seviyesindeyse bu mayoları seçmek için acele etmeyin.

Yüzücü mayosu modellerini görmek için buraya tıklayın!