Diyet

Bazal metabolizma hızını etkileyen faktörler nelerdir?

648views

Bazal metabolizmamız, gün içinde harcadığımız enerjinin büyük bölümünü kapsar. Bazal metabolizmamızı yükseltebilirsek, gün içinde harcadığımız enerji miktarında da bir miktar yükseliş yakalamamız daha kolay olur. Böylece kilo verme yönündeki çabalarımız biraz daha kolaylaşır ve daha hızlı yol alabiliriz. Bazal metabolizma hızını etkileyen faktörleri sizin için araştırdık.

Yaş: Her yaşın belirli bir bazal metabolizma hızı vardır. En hızlı olduğu dönem 15–30 yaş arasıdır. 30 yaşından sonra metabolizma yavaşlamaya başlar Özellikle menopoz sonrası metabolizma hızı iyice azalır.

Genetik özellikler: Kilolu ebeveynlerin çocukları da kilolu olabilir. Bu metabolizma hızını kalıtımsal olarak etkiler.

Sürekli kilo alıp vermek metabolizmayı yavaşlatır.

Beslenme alışkanlıkarı, metabolizma üzerinde doğrudan etkilidir. Hangi saatlerde yemek yediğiniz, ne tür gıdaları tükettiğiniz ve atıştırma alışkanlığınızın olup olmaması gibi durumlar metabolizma hızına etki eder.

Tiroit bezinin hızlı çalışması metabolizmayı hızlandırırken; yavaş çalışması yavaşlatır.
Böbrek üstü bezinden salgılanan kortizon hormonunun fazla olması halinde metabolizma yavaşlar. Pankreastan salgılanan insülin hormonunun fazlası da (Hipoglisemi) metabolizmayı yavaşlatır. Bu ve bunun gibi metabolik hastalıklar, metabolizma hızına etki edebilir.

Cinsiyet: Erkeklerin hem bazal hem toplam metabolizma hızı daha fazladır. Bunda erkeklerde bulunan çizgili kasların ağır ve daha güçlü olmasının büyük etkisi vardır.

Gün içinde aşırı karbonhidrat tüketmek (şeker, makarna, pirinç, hamurlu gıdalar tatlılar) metabolizmayı yavaşlatır.

Stres ve depresyon metabolizmayı yavaşlatır.

Uzun süreli çok düşük kalorili diyetler metabolizma hızını yavaşlatır.

Metabolizma hızını arttırmanın yollarını okumak için buraya tıklayın.