Sağlık

Beyaz çayın faydaları

635views

Çayın çok tüketildiği ülkemizde değişik çay türleriyle yeni yeni tanışmaya başlıyoruz. Ama “çay sever” bir toplum olduğumuz için bu yeni çay türlerini oldukça hızlı bir şekilde benimsiyoruz. Sağlıklı etkileriyle hemen benimsediğimiz yeşil çayın ardından şimdi yeni bir çay türü olan beyaz çay sağlığa olan katkılarıyla gündeme geliyor.

 

 

Beyaz çay, çay üretiminin ve tüketiminin yoğun olduğu ülkelerde kullanılıyor. Beyaz çaydan mucize olarak bahsediyoruz çünkü insan sağlığı için neredeyse fayda sağlamadığı alan bulunmuyor. Dr. Yasemin Bradley, faydalarına geçmeden önce beyaz çayı bu kadar mucizevi yapan içeriğini açıklıyor.

Siyah, beyaz, yeşil, ismi ne olursa olsun tüm çay türleri, Latince adı “Camelia Sinensis” olan çay bitkisinden elde ediliyor. Beyaz çay elde etmek için bahar ayının hemen başlangıcında henüz açmamış, tomurcuk haldeki üst yapraklar tek tek elle toplanıyor ve başka hiçbir işlem görmeden direkt kurutuluyor. Bu işlem sayesinde çay türlerinin faydalı kısmı olan kateşin adı verilen antioksidanlar muhafaza ediliyor. Siyah çayda en az olmakla birlikte,  siyah ve yeşil çay  işlem gördüklerinden beyaz çaya göre daha az kateşin ihtiva ediyorlar. Yağmurlu ve ya çok nemli günlerde hasat yapılamadığından beyaz çay çok az elde ediliyor ve nadir bulunuyor.

Beyaz çayın faydalarından bahsedecek olursak;

Öncelikle yaza yaklaştığımız bugünlerde beyaz çay beslenme düzenimizin baş tacı olmalı; çünkü beyaz çayın bolca içerdiği kateşinler, metabolizma hızında artış sağlıyor. Bu madde hem vücudun yağ depolaması üzerinde baskılayıcı etki yaratıyor hem de mevcut yağın parçalanmasını sağlayıcı etki yaratıyor.

Beyaz çay dünyada gençlik aşısı olarak adlandırılıyor ve bu unvanı sonuna kadar hak ediyor. İçeriği ile kolajen yıkımını sınırlandıran beyaz çay,  cilde esneklik veren elastin maddesinin yıkımını önlüyor, sıkı ve esnek cilt oluşumunu destekliyor. Böylece yaşlanmaya karşı savaşımızda en büyük yardımcılarımızdan biri oluyor. Esnek ve daha sıkı bir cilde sahip olmak istiyorsanız günde üç bardak beyaz çay tüketmenizi öneriyoruz.

Beyaz çayın sağlığa faydaları

  • Zengin kateşin içeriğiyle kanser oluşumunda en önemli etmenlerden olan serbest radikalleri azaltarak vücuda doğal koruma sağlar
  • Cildi güzelleştirir
  • Zayıflamaya yardımcı olur
  • Yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı olumlu rol oynar ve sıkı ve esnek cilt oluşumunu destekler
  • Kilo vemeye,  kilo korumaya yardımcı olur ve yağ yakımını hızlandırır
  • Dişleri daha güçlü yapan az miktarda florid ve diğer besin elementleri içerir, kötü nefes kokusuna sebep olan bakterileri öldürür.
  • Damarları genişleten etkisiyle beyaz çay iyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak damar sertleşmesi ve tıkanıklığının önlenmesine katkı sağlar
  • Romatoit artrit ve diğer yangılı hastalıklarda azalma sağlayabilir
  • Tip 2 diyabete faydalı olabilir.