Diyet

Kilo aldıran yeme alışkanlıkları

623views

Abur cubur yemek, aşırı yağlı ve işlenmiş gıdalar tüketmenin kilo almaya neden olduğu biliniyor; pekiyi, yemek yediğiniz yerin kilo almanıza neden olabileceğini hiç düşündünüz mü? Garip gelebilir; ama uzmanlara göre bu doğru. Söyleyeceğimiz yerlerde yemek yeme alışkanlığınız varsa bunu bırakın; çünkü kilo almanıza neden oluyor veya kilo vermenizi zorlaştırıyor olabilir.

Arabada

Arabada yemek yemek, öncelikle trafik güvenliği açısından tehlikelidir. İkincisiyse; arabada bir şey yiyeceğimiz zaman genelde çabuk yenen şeyler seçeriz. Bunlar da genelde fast food veya işlenmiş gıda türünden yiyecekler olacaktır. Bu yüzden arabada yemek yemeyin.

Mutfakta ayakta yemek

Mutfaklar, evimizde yiyecekleri depoladığımız ve sakladığımız yerlerdir. Yani mutfağa girdiğiniz anda etrafınız yiyeceklerle sarılı olacak demektir. Burada asıl tehlike ayakta yemektir. Yemekleri tabağa koymadan yediğimizde ne kadar yediğimizi bilmeyiz; yemekle ilgili çokluk azlık algımız çalışamaz hâle gelir çünkü yemekleri tabakta görmediğimiz için beynimiz miktarları algılayamaz. Mutfakta ayakta yemek yemeyin, seçtiğiniz yiyecekleri bir tabağa alın, fazla olanları geri yerine koyun ve ölçülü miktarlarda atıştırın.

Televizyon karşısında yemek

Televizyon izlerken yemek yemek de kilo almaya neden olan alışkanlıklardan biridir. Televizyon izlerken dikkatimiz yemekte değil; televizyon ekranındadır. Bu yüzden ne kadar yediğimizi algılayamayız. Üstelik dikkatimizi yemeğe vermediğimiz için yemeğin lezzetinin bile keyfine varamayız. Bu sebeple televizyon karşısında yemek yeme alışknalığınız varsa bunu terk edin.

Çalışma masasında yemek

Çalışma masanızda yemek yemek, vakit kazanmak açısından akıllıca bir seçim gibi görünebilir; ama beslenme açısından iyi bir seçim değildir. Çalışma masanızda yemek yediğinizde; işe ara verir, yemeğinizi yer ve işinize dönersiniz. Tüm bu süreç boyunca da çalıştığınız yerde durmaya devam edersiniz. Böyle yaptığınızda zamanda beyniniz mola vermekle yemek yemeyi özdeşleştirir. Böylece her mola vermek istediğinizde ya da iş baskısından kurtulmak istediğinizde yemek yeme alışkanlığı geliştirirsiniz. Üstelik yemek yediğiniz ve çalıştığınız yer aynı olacağı için işinize odaklanmakta da zorlanırsınız.

Yatakta yemek

Yatakta yemek yemek de kilo almaya neden olan bir alışkanlıktır. Hijyen açısından pek olumlu olmaması bir yana, yatakta yemek yemek de uyku ve yemeği özdeşleştirmeye neden olur.