DiyetManşet

Chia tohumu faydaları herkesi şaşırtıyor!

1.03Kviews

chia-tohumu-faydalari

Üç yıldır chia tohumu kullanıyorum. Kilomu korumak, sağlığımı güçlendirmek için çok faydasını gördüm. Deneyimlerime ve bilimsel araştırmalara dayanarak Chia tohumu faydalarını sizinle paylaşıyorum.

Tokluk hissi veriyor

Chia tohumu, içerdiği bitkisel protein ve diyet lifleriyle midede uzun süre kalıyor ve tokluk hissi veriyor. Bu açıdan baktığımızda aşırı iştahı kapatmaya yardımcı oluyor ve fazla kalori almayı engelliyor.

Metabolizmayı hızlandırıyor

C vitamini, kalsiyum, protein içeren Chia tohumu metabolizma hızlandırmaya yardımcı olup sağlıklı kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Özellikle, kahvaltı veya ara öğünlerde Chia tohumu yemek, zayıflamaya fayda sağlıyor.

Chia tohumu bağırsakları çalıştırıyor

Diyet lifleri içeren Chia tohumu, bağırsak hareketlerini hızlandırmaya yardımcı oluyor. Yoğurt, süt, su veya kefirde bekletildiğinde jel kıvamı alan Chia tohumu, bağırsakları temizleyip kabızlık gidermede etkili sonuçlar veriyor.

chia-tohumu-yogurt

Kas ağrılarını azaltıyor

Spor sonrası kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olan Chia tohumu, yüksek oranda potasyum içeriyor. Bu özelliğiyle kalp ve damar sağlığının güçlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, kan dolaşımı rahatlatıyor.

Bağışıklığı güçlendiriyor

Yüksek oranda C vitamini içeren Chia tohumu, bağışıklık sistemini güçlendirip hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor. Düzenli olarak Chia tohumu tüketen bireylerin grip ve benzeri hastalıklara yakalanma riski azalıyor.

Chia tohumu günde ne kadar tüketilmelidir?

Uzmanlar, günlük 1 yemek kaşığı Chia tohumu önermektedir. Bir yemek kaşığı Chia tohumu yaklaşık 50 kaloridir. Diyet yapan birinin günde 1500 kalori kadar alabileceği bilgisini göz önünde bulundurursak, 1 yemek kaşığı Chia tohumundan 50 kalori almak gayet uygundur.

Chia tohumu emzirme döneminde kullanılır mı?

Omega 3 yağları içeren Chia tohumu, emzirme döneminde kullanılabilir. Ancak yine de birkaç gün yedikten sonra kendinizi gözlemleyin, olası bir yan etki durumunda kullanmayı bırakın.

chia-puding-kakaolu

Chia tohumu zayıflatır mı?

Aslında gerçek şu ki: Zayıflamak için tek başına bir besin yeterli değildir. Evet, Chia tohumu çok yararlıdır. Ancak kilo vermek için mutlaka dengeli bir beslenme programı uygunmalı, beraberinde spor yapılmalıdır.

Chia tohumu fiyatı nedir?

Piyasada çok farklı markada Chia tohumu var ve değişik fiyatlara satılıyor. Ben, Migros, A101, Bim ve Macro Center’da satılan ‘Ala Çiftçi’ markasını kullanıyorum. Yarım kilosu yaklaşık 8 TL’ye satılıyor. Açıkçası, oldukça memnunum. (Reklam yapmıyorum, sadece bilgi veriyorum. Dilediğiniz markadan ve marketten Chia tohumu alabilirsiniz.)

Chia tohumu hakkında bilinmesi gerekenler:

  • İnsülin direnci, diyabet hastalığı olanlar da Chia tohumu yiyebilir.
  • Hamilelik ve emzirme döneminde Chia tohumu yiyebilirsiniz ancak yine de doktorunuza danışmakta fayda var.
  • Günde 1 yemek kaşığı Chia tohumu yemeniz gerekir. Fazlası bazı yan etkilere sebep olabilir.
  • Chia tohumunu yemeden önce su, süt, kefir veya yoğurtta bekletip tüketmeniz uygundur. Aksi halde bağırsaklardan geçişi zor olabilir.

TIKLA OKU: CHİA TOHUMU YOĞURT TARİFİM