DiyetManşet

Chia tohumu zayıflama etkisi nedir?

996views

chia-tohumu-faydalari

Son günlerde adını sıkça duyduğumuz bir besin var: Chia tohumu! Peki, Chia tohumu zayıflama etkisi nedir? Gerçekten Chia tohumu ile zayıflayanlar var mı? Gelin, soruların cevaplarını uzmanından öğrenelim! 

Chia tohumu zayıflamaya yardımcı olur mu?

Bu soruya cevap vermek için öncelikle kilo almanın sebeplerine değinmek isterim. Bu sayede Chia tohumu zayıflama etkisi daha iyi anlaşılacaktır. Bazı insanlar sürekli açlık hisseder veya morali bozuk olunca yemek yer. Gereğinden fazla kalori alımı ise vücutta yağ olarak depolanır. Vitamin veya mineral eksikliği kilo vermeyi engeller. Kabızlık, diyet yaparken kilo vermeyi zorlaştıran faktörlerden biridir. Chia tohumu, bu temel sorunlara sağlıklı çözümler sunan bir besindir.

Chia tohumu ile nasıl zayıflanır?

Chia tohumu, bitkisel protein içeriğiyle daha uzun süre tok tutar. Bu sayede kişinin fazla yiyerek kalori almasını önler ve sonucunda sağlıklı zayıflamasına yardımcı olur.

Chia tohumu, kalsiyum içeriğiyle metabolizma hızlandırıcı mineraller içerir. Hızlı çalışan metabolizma daha çok kalori yakar, yemeklerin daha hızlı sindirilmesini sağlar.

Kabızlıktan kurtulmak için diyet lifleri ve posa almak gerekir. Chia tohumu, yüksek oranda lif içerip bağırsak hareketlerini hızlandırır, sindirim sistemini iyileştirir.

İnsülin, vücudun yağ depolamasını, açlık ve tokluk hislerini belirleyen hormonlardan biridir. Chia tohumu, daha dengeli insülin salınımına yardımcı olur. Bu özelliğiyle, insülin direnci veya diyabet hastalığı için doğal bir çözümdür çünkü kan şekerini düzenler.

Bu muhteşem özelliklerini göz önüne aldığımızda Chia tohumu zayıflama etkisi oldukça yüksektir. Ancak, önemli noktaları görmezden gelemeyiz!

chia-puding-kakaolu

Bir insanın kilo verebilmesi için:
  1. Günde en az 25 dakika olmak üzere yürüyüş, ev temizliği, dans, koşu, pilates, fitness gibi sporlar yaparak metabolizmayı hızlandırması gerekir.
  2. Günün tamamında yumurta, ıspanak, soğan, sarımsak, pırasa, hindi eti, lahana gibi zayıflamaya yardımcı besinler tüketmelidir.
  3. Uyumadan 4 saat öncesine kadar akşam yemeğini yemiş olmalı, uyumaya yakın katı gıdalar veya kalorili içecekler tüketmemelidir.
  4. Kahvaltısını düzenli olarak yapmalı, ara öğünlerinde disiplinli olmalıdır.
  5. Günde 15 bardak su içmelidir çünkü su içmek zayıflatır ve metabolizmayı hızlandırır.
  6. Bu benzeri birçok kilo verme kuralına dikkat ediliği takdirde Chia tohumu zayıflama üzerinde mükemmel etkiler gösterir.
Chia tohumu nerede satılır?

Büyük marketler, aktarlar veya internet sitelerinde Chia tohumu satılır. Kilosu ortalam 20 liradır. Günde 1 yemek kaşığı Chia tohumu tüketmek yeterlidir.

[weight-for-height]

Chia tohumu zayıflama etkisini öğrendiniz.