Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

701views

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, adından anlaşılacağı gibi, cinsel ilişkiye girmek yoluyla bir kişiden diğerine bulaşan hastalıklara verilen genel bir isimdir. Aktif cinsel hayatı olan tüm bireyler bu hastalıklara yakalanma riski altında bulunduğundan, bunlar hakkında bilgi sahibi olmak ve korunma yollarını bilmek büyük önem taşımaktadır.

“Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar” ifadesi, hastalığa dönüşmüş enfeksiyonları kastetmektedir. Günümüzde uzmanlar, Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar ifadesini kullanmaktadır. Bunun nedeni, bu hastalığa neden olan virüs, bakteri veya mantarların, kişinin vücudunda yerleşmiş olmasına rağmen, hastalığa dönüşmemiş durumda olabilmesidir. Bu durumda kişinin kendisi hastalık belirtilerini göstermeyebilir; fakat yine de enfeksiyonun başkalarına bulaşmasına neden olabilir.

Bu tür enfeksiyonların bazıları, cinsel ilişkiye girmeden bulaşmasa da bazıları vücut salgıları, sıvıları ve hatta ten teması yoluyla bile bulaşabilmektedir. Bu yüzden, cinsel ilişki sırasında korunmak, bu hastalıkların yayılmasını önlemede önemli bir etken olsa da, hiçbir korunma yöntemi %100 etkili değildir.

Cinsel yolla bulaşan virüslerin kimileri on yıllara varan kuluçka sürelerine sahiptir. Bu yüzden bir kişi, taşıyıcı olmasına rağmen, yıllarca bu durumun farkında bile varamayabilir. Bu hastalıkların bazıları tamamen tedavi edilebilmekle birlikte, bazılarının yalnızca belirtileri giderilebilmektedir. Bu durumlarda kişi, hastalığı ömür boyu taşımaya devam etmektedir. Yalnızca belirtileri yok edilebilen bu hastalıklar, bağışıklı sistemini zayıf düşürerek, kişiyi başka hastalıklara karşı savunmasız hâle getirebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, yalnızca kişinin kendisini değil, ilişkiye girdiği, sevdiği ve birlikte olduğu kişileri de etkileyebilmektedir. Bu yüzden bu hastalıklarla ilgili olarak, yalnızca kendimize karşı değil, yakınlarımıza ve topluma karşı da sorumluluğumuz vardır.