Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

412views

Bu hastalıklardan korunmak, ilişki sırasında kullanılacak bazı önlemlerin yanı sıra, bilinçlenme ve davranışlarda da değişikliği gerektirebilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en yaygın ve kolay yolu, kondom kullanmaktır. Kondomun doğru takılması, korunma sağlaması açısında oldukça önemlidir. Kondomların içinde, nasıl takılacaklarıyla ilgili genel bilgi vardır. Kullanma talimatı niteliğindeki bu bilgilere uyulması ve kondomun, ilişkinin başından itibaren takılması gerekmektedir.

  • Bunların dışında kondomun, herhangi bir yağ ile temas etmemesi çok önemlidir. Yağ, kondomun üzerinde mikroskobik delikler açarak, kişiyi korunmasız bırakır. İlişki sonrasında kondomun, yine “kullanma talimatında” belirtildiği gibi çıkartılması ve uygun şekilde yok edilmesi gerekmektedir. Kondomlar tek kullanımlıktır. Birden fazla kere kullanmayın.
  • Cinsel partner sayısının çok olması, cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riskini arttıran önemli bir etkendir. Yalnızca kendinizin değil, partnerinizin de cinsel partner sayısının fazla olması hastalığın, onun üzerinden size bulaşma riskini arttırır. Uzun süreli ve tek eşli cinsel ilişkiler, cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede en önemli davranış değişikliklerindendir.
  • Alkol uyuşturucu gibi maddeler cesareti arttırıcı, bilinçli düşünmeyi sekteye uğratıcı etkilere sahiptir. Mantıklı düşünme yetisinin kaybolması, cinsel ilişki sırasında hastalığın bulaşmasına neden olacak hatalara sebep olabilmektedir.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların birçoğu, uzun süre belirti göstermez. Bu yüzden herhangi bir belirti görmemeniz, birlikte olduğunuz kişinin, bu enfeksiyonlardan birine sahip olmadığının göstergesi değildir.
  • Ortak şırınga kullanımı da bu hastalıkların bulaşmasındaki önemli etkenlerden biridir. Ne sebeple olursa olsun, şırınga kullanılacaksa, tek kullanımlık ve daha önce kullanılmamış olmalıdır.
  • Bu tür hastalıklar kan ve anne sütü yoluyla, anneden bebeğe de geçebilmektedir. Bu yüzden, hamile kalmaya karar vermeden önce anne adayına, bu hastalıklarla ilgili testlerin uygulanmasında fayda vardır.

Erken tanı, cinsel hastalıkların tedavisinde ve yayılmasını önlemede çok önemlidir. Bu yüzden, aktif cinsel yaşamı olanların, belirli kontrolleri düzenli olarak yaptırmalarında da fayda vardır.