Sebze Yemekleri

Diyette nasıl kahvaltı yapıyorum?

712views

Sevgili okuyucularımız, ‘Diyete Başlıyorum’ Facebook sayfasında fırsat buldukça kahvaltı ve öğle yemeklerimin fotoğrafını paylaşıyorum. Bugün, ‘diyette kahvaltı nasıl olmalı?’ soruları gelince detaylı bir açıklamaya yapmaya karar verdim.

Sevgili okuyucularımız, ‘Diyete Başlıyorum’ Facebook sayfasında fırsat buldukça kahvaltı ve öğle yemeklerimin fotoğrafını paylaşıyorum. Bugün, ‘diyette kahvaltı nasıl olmalı?’ soruları gelince detaylı bir açıklama yapmaya karar verdim.

 

Bu sabah yaptığım kahvaltının fotoğrafını yukarıda görüyorsunuz, her birini neden yediğimi size anlatacağım. Siz de kilo vermek veya formunuzu korumak istiyorsanız, benzer kahvaltı yapabilirsiniz. Hazırlaması da maliyeti de oldukça düşük bu kahvaltı, uzun süre tok hissetmenizi ve diğer öğünlerde daha hafif yiyerek kilo vermenizi sağlıyor.

 

Öncelikle orta boy bir kahvaltı tabağı seçiyorum ki içine koyacağım kahvaltılıklar tabaktan taşıyor gibi görünsün, bu da beynime ‘çok fazla yiyecek alıyorum’ mesajı gönderir ve ilk olarak gözüm doyar. Siz de mümkün olduğunca küçük tabaklar kullanarak beyninizi şaşırtın ve daha az yemenize rağmen tok hissedin.

 

Tabağımda iki adet küçük boy domates ve bir adet büyük boy salatalık var. Hepsinin toplam kalorisi 50. Gün boyunca 2500 kalori alabileceğimi göz önünde bulundurursak, domates ve salatalığın kapladığı yer oldukça düşük. Ancak besleyicilik açısından bakarsak, C vitamini içeren domates ve su oranı yüksek salatalıkla dengeli bir öğün yapmış oluyorum.

 

Normalde yemeklerime, salatalarıma asla tuz eklemiyorum. Çünkü zaten sebzelerden aldığımız doğal tuzun, vücudumuz için yeterli olduğuna inanıyorum. Elbette yıllardan gelen vücut alışkanlığı da var, bunun için kahvaltılarımda 10-12 adet az tuzlu zeytin yiyorum. Zeytin, içerdiği vitamin ve minerallerle süper kahraman gibi bir besin! Hem tok tutucu hem de besleyici özelliğe sahiptir.

 

Diyet kahvaltı

 

İki adet haşlanmış yumurtayı, neredeyse her kahvaltımda yiyorum. Çünkü yumurtanın kalorisi düşüktür, kilo aldırmaz. Ancak protein oranı yüksektir ve bu sayede yağları yakar. İçindeki faydalı mineraller sayesinde uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Kendinizi daha dinç ve zinde hissetmenizi sağlar. Haftanın 4 günü kardiyo, 6 günü yürüyüş yaptığım için yumurtadan alacağım proteine ihtiyacım var. Eğer siz daha az spor yapıyorsanız, bir adet yumurta yiyebilirsiniz.

 

Avcumun içini kaplayacak kadar peyniri her kahvaltımda tüketirim ancak az tuzlu olmasına dikkat ederim. Bu tabağımda köy peyniri var. Hem kalitesi yüksek hem fiyatı ekonomik hem de tadını çok seviyorum. Arada bir burgu peyniri veya lor peyniri de yiyerek kahvaltımda değişiklik yaparım.

 

Tabağımın yanındaki ekmek dilimi herkesi şaşırttı. Oysaki diyet yaparken ekmek yemeye devam edebilirsin. Elbette ekmeğin türü, ne zaman yendiği ve miktarı çok önemlidir. Benim kahvaltımdaki köy ekmeğidir. Haftada bir kez kahvaltı veya öğle yemeğinde bu tür beyaz undan yapılmış ekmek yerim. Bu kimseye kilo aldırmadığı gibi damak tadınıza uygunsa sizi mutlu eder.

 

Bir başka kahvaltımda ise ekmek yerine yarım çay bardağı kadar ceviz var. Kahvaltılıklarımın üstüne mutlaka nane, pul biber gibi baharat eklerim ki metabolizmam hızlansın. Ayrıca, roka, maydanoz gibi yeşillikler de tüketmeye çalışırım. Kahvaltı yapmak önemlidir çünkü gece boyunca aç kalan vücudunuzu harekete geçirir. Kilo vermek için sabah kahvaltısı yapmak zorundasınız. Bir artı bir iki ediyorsa, kilo vermek için de kahvaltı yapılmalıdır.

 

Bu arada, ben kim miyim? ‘Diyete Başlıyorum’ kurucusu ve editörü Arzu Karabulut. Aşağıda bir fotoğrafımı da paylaşıyorum ki bu şekilde beslenmenin doğru olduğunu bizzat benim vücudumda görün.

arzu-dbicin