Sağlık

Brokolinin Faydaları

668views

Yeşil rengi, karnabahara benzeyen görüntüsü ve düşük kalorisiyle brokoli, diyet menülerinin vazgeçilmezidir. Ancak brokoli herkesin düzenli tüketmesi gereken bir besin. Çünkü kalorisi az; ama faydası çok… İşte brokoli sevenler ya da sevmek için bahane arayanlar için brokolinin faydaları.

Anti kanserojendir: Brokolinin içindeki maddeler arasında anti enflamatuvar, antioksidan ve detoks özellikli maddeler vardır. Bu birleşim sayesinde brokoli kansere karşı da koruyucu destek sağlar.

Yüksek miktarda kalsiyum içerir: Brokolinin içindeki kalsiyum miktarı, süt ürünlerindekiyle yarışabilecek düzeydedir. Yalnızca 100 gram brokoli, günlük kalsiyum ihtiyacımızın %5’ini karşılar.

Lif oranı yüksektir: Brokoli, yüksek lif oranı sayesinde, sindirim sorunları çekenlerin yaşadığı olumsuzlukları gidermeye katkıda bulunur. Üstelik sindirim sisteminde ortaya çıkabilecek birçok sorun ve hastalığa karşı da koruma sağlar.

Kalorisi düşüktür: Brokoli, yüksek lif oranı ve düşük kalorisi sayesinde uzun süre tok tutabilir. Diyet listelerinin baş tacı olmasına şaşmamak gerek.

Devamını okumak için sayfalarda ilerleyin.