California Cevizi
California Cevizi
Sağlık

Brokolinin Faydaları

464views

Yeşil rengi, karnabahara benzeyen görüntüsü ve düşük kalorisiyle brokoli, diyet menülerinin vazgeçilmezidir. Ancak brokoli herkesin düzenli tüketmesi gereken bir besin. Çünkü kalorisi az; ama faydası çok… İşte brokoli sevenler ya da sevmek için bahane arayanlar için brokolinin faydaları.

Anti kanserojendir: Brokolinin içindeki maddeler arasında anti enflamatuvar, antioksidan ve detoks özellikli maddeler vardır. Bu birleşim sayesinde brokoli kansere karşı da koruyucu destek sağlar.

Yüksek miktarda kalsiyum içerir: Brokolinin içindeki kalsiyum miktarı, süt ürünlerindekiyle yarışabilecek düzeydedir. Yalnızca 100 gram brokoli, günlük kalsiyum ihtiyacımızın %5’ini karşılar.

Lif oranı yüksektir: Brokoli, yüksek lif oranı sayesinde, sindirim sorunları çekenlerin yaşadığı olumsuzlukları gidermeye katkıda bulunur. Üstelik sindirim sisteminde ortaya çıkabilecek birçok sorun ve hastalığa karşı da koruma sağlar.

Kalorisi düşüktür: Brokoli, yüksek lif oranı ve düşük kalorisi sayesinde uzun süre tok tutabilir. Diyet listelerinin baş tacı olmasına şaşmamak gerek.

Devamını okumak için sayfalarda ilerleyin.