Sağlık

Düzensiz Uykunun 10 Nedeni

626views

uykusuzlukGöğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, “iyi uyku”yu, “kişinin kendini dinlenmiş hissettiği uyku” olarak tanımlıyor. Uykunun süresi ise kişiye özel oluyor. Bazı insanlar 10-12 saat uyudukları halde “uykumu alamadım” derken, bazıları 6 saat uyusa da son derece dinlenmiş bir şekilde uyanabiliyor.

Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, gece uyku kalitesini bozan ve dinlenmeyi önleyerek başka sağlık sorunlarına da davetiye çıkaran 10 nedeni şöyle sıralıyor:

  1. Aşırı kilo artışı ve obezite.
  2. Yapısal bozukluklar. (örn; çene yapısının küçük ve arkaya doğru olması)
  3. Burun ve boğazdaki yapısal bozukluklar.
  4. Bazı hipotiroit (tiroit bezinin az çalışması) hastalığı.
  5. Astım. (Astımlı kişilerde alerji de olduğundan, burun çok iyi çalışamıyor, tıkanıklık ve sinüzit oluşuyor. Buna bağlı olarak hasta burun problemleri de yaşıyor ve apne oluşuyor.)
  6. KOAH – Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ( KOAH hastalarında uyku apnesi daha sık görülüyor. Uyku sırasında soluk durması sonucu, kandaki oksijen düşüyor, ani ölümler oluşabiliyor. Bu sebeple konu ciddi olarak ele alınmalıdır. )
  7. Kişiye ait faktörler. ( Sigara tüketilmesi, alkol alınması)
  8. Kalp hastalıkları ve hipertansiyon. (Dirençli hipertansiyonda iki-üç ilaç kullanılmasına rağmen tansiyon kontrol altına alınamıyor. Bu hastalarda alt sebep olarak uyku apnesi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca kontrol altına alınamayan kalp yetersizliğine de bakılmalıdır.)
  9. Cinsel fonksiyon bozuklukları.
  10. Ense kalınlığı.