DiyetManşet

Diyette karpuz yenir mi, kilo yapar mı?

720views

karpuz-suyu

Herkesin sevdiği meyvelerden biri olan karpuz, özellikle sıcak yaz günlerinin kurtarıcısı oluyor. Peki, karpuz yediğimizde vücudumuzda neler oluyor? Karpuz hakkında merak ettiklerimizi Beslenme Uzmanı Serap Güzel’e danıştık. Karpuz diyette yenir mi? Şeker hastaları karpuz yiyebilir mi, sağlığımıza faydaları nelerdir diye sorduk; cevapları sizinle paylaşıyoruz.

Karpuz yediğimizde vücudumuzda neler oluyor?
  • Günlük meyve ihtiyacını karşılar.
  • Lif içerdiği için bağırsakları çalıştırır.
  • Su içerdiği için günlük tüketmemiz gereken sıvı ihtiyacını karşılar.
  • Kırmızı meyvelerde antosiyanin ve likopen yüksektir ve bunlar kalp hastalıkları, kalp krizi ve bazı kanser türlerine (özellikle prostat) karşı koruyucudur.
  • C vitamini ve folik asit yüksektir. C vitamini hastalıklara karşı koruyucu en iyi antioksidan vitaminlerden biridir.
  • Kırmızı meyveler inflamasyonu azaltır ve antioksidan özelliklere sahip bazı flavonoidler içerir. Karpuzun bu nedenle hastalıklara karşı koruyucu ve bağışıklığı güçlendirici etkisi vardır.
Karpuz kaç kaloridir?

Karpuz, sağlığa ve diyete en faydalı meyvelerden biridir. 1 porsiyonu 200 gram olan karpuzun 50-60 kaloridir. Karpuz yazın hem serinlik veriyor hem de tatlı ihtiyacını karşılıyor.

Yaz günlerinde ve Ramazan’da da iftar sofralarının baş tacı olan karpuzun ideal miktarı kişinin cinsiyetine, hareketine, sağlık durumuna, boy ve kilosuna göre değişiyor.

dondurma-meyve

Diyette karpuz yenir mi?

Yazın hem hafif hem de sağlıklı bir yemek için karpuz gün içinde öğünlere eklenebilir. Ama karpuz da her meyve gibi fruktoz (meyve şekeri) içerir ve kalorisi vardır. Kişinin tüketeceği karpuz miktarı alması gereken kaloriye göre değişir. Alınması gereken kalori de kişinin cinsiyetine, hareketine, sağlık durumuna, boy ve kilosuna göre değişir. Günde ortalama 2-3 porsiyon karpuz tüketilebilir. Eğer diyet yapılıyorsa, günde 2 porsiyonla yetinmekte fayda var. Ama altını çizerek söyleyeyim: Bu miktar kişiye göre değişir.

Şeker hastaları karpuz yiyebilir mi?

Karpuzu herkes tüketebilir. Karpuzun sıvı içeriği yüksek olduğu için sıvı kısıtlaması olan böbrek hastalarının dikkat ederek tüketmeleri gerekebilir. Şeker hastaları karpuz tüketebilir ama porsiyona dikkat etmelidir. Çünkü meyve şekeri kan şekerini yükseltir ve miktarı fazla olursa kan şekerinde istenmeyen yükselmelere neden olur. Diyabetli kişiler karpuz tüketecekleri zaman porsiyona dikkat etmeli 1 öğünde 1 porsiyondan fazla tüketmemelidir.

Diyette karpuz yenir mi, kilo yapar mı cevapları için Liv Hospital Beslenme Uzmanı Serap Güzel’e teşekkür ederiz!