Sağlık

Günde 2 Avuç Ceviz Sperm Kalitesini Arttırıyor

636views

Cevizin birçok faydası olduğu biliniyor. Kalp-damar sisteminden tutun da sinir sistemine kadar, vücudumuzda cevizin içerdiği besinlerden yararlanmayan bölüm yok gibi. Anlaşılan o ki erkekler söz konusu olduğunda üreme sistemi de cevizin faydalarından nasibini alıyor.

Amerika’da bulunan Los Angeles Üniversitesi’ne bağlı uzmanların yaptığı bir araştırma, düzenli ceviz tüketimi ve sperm kalitesi arasındaki ilginç bağlantıyı ortaya çıkarttı. 21 ve 35 yaşları arasında değişen 117 erkeğin katıldığı deneyde, denekler iki gruba ayrılmış.

Bir grup düzenli olarak ceviz tüketmiş, diğer grupsa ceviz yememiş ve normal beslenme alışkanlıklarını sürdürmüşler. Ceviz yiyen grup 12 hafta boyunca her gün 75 gram kadar ceviz tüketmiş. Yaklaşık iki avuca karşılık gelen bu miktar 12 hafta gibi bir sürenin sonunda bile deneklerin sperm kalitesini arttırmaya yetmiş. İncelenen spermlerde hareketlilik, canlılık ve şekil bakımından olumlu gelişmeler gözlenmiş.

Cevizin sperm kalitesini, dolayısıyla erkeğin çocuk sahibi olabilme ihtimalini arttırabileceğine dikkat çeken uzmanlar, kısırlık tedavisinde cevizin kullanılıp kullanılamayacağının anlaşılması içinse daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor.