Sağlık

Cevizin Faydaları

671views

Cevizin kalorisi yüksektir. Ancak aynı zamanda besleyicidir de. İçindeki faydalı yağlar sayesinde, kalp sağlığımızı korumaya yardımcı olur. Ceviz, Amerikan sağlık Bakanlığı’nın faydalarını resmi olarak onayladığı pek az gıdadan da biridir. İşte kalp sağlığını koruduğu bakanlık tarafından onaylanan cevizin faydaları.

Kalp-damar sağlığını korur: Cevizin içindeki doymamış yağ oranı çok yüksektir. Bu sayede kalp damar sağlığını korumaya da yardımcı olur.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu çeşitli mineralleri içerir: Cevizin içinde, vücudumuzun çeşitli işlevlerini sürdürebilmek için ihtiyacı olan manganez, bakır, potasyum, kalsiyum, çinko ve demir bulunur.

Beyin hücrelerini korur: Cevizin içinde, beynimizdeki hücrelerin gelişimi için gerekli olan selenyumdan bol miktarda vardır.

Sinir sistemini korumaya destek olur: Kalp-damar sisteminin ve sinir sisteminin sağlığını korumaya destek olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Günlük omega-3 yağ asidi ihtiyacımızın %90’ını karşılamak için, yalnızca 25 gram ceviz tüketmek yeterlidir.