Sağlık

Güneşin zararları

630views

Güneş, dünyadaki tüm yaşamın kaynağıdır. Bitkiler onun ışığıyla besin ve dolayısıyla enerji üretir. Diğer canlılarsa bitkilerin kullanılabilir hâle getirdiği enerji sayesinde yaşamlarını sürdürür. Ancak güneş aynı zamanda çok da acımasızdır. Sağlıklı gelişme için güneş ışığına muhtaç olan vücudumuz, fazla güneş ışığından da zarar görür. Güneşli günlerin giderek arttığı bahar mevsiminde ve özellikle şiddetli güneş ışığının olduğu yaz mevsiminde güneşten korunmak ve güneşin zararları konusunda bilinçli olmak gerekir.

Güneş ışığı içinde pek çok zararlı ışını da bulundurur. Vücudumuza zarar veren de bunlardır. Bu ışınların en yaygın zararlarından biri güneş yanıklarıdır. Güneş yanığı, cildimizin çok fazla güneş ışığına maruz kalması sonunda oluşur. Açık tenlilerin cildi, güneş yanığına karşı daha hassastır. Bu yüzden, güneşten korunma konusunda daha dikkatli olmalıdırlar.

Güneş, cilt hücreleri üzerinde yaşlandırıcı etki gösterir. Estetik açıdan da sorun yaratan bu durumu geri çevirmek oldukça zahmetli ve pahalı kozmetik müdahaleler gerektirmektedir. Güneş, zaman içinde ciltte kırışıklara neden olurken, cildin, esnekliğini kaybetmesini sağlar ve nem tutma kapasitesini azaltır. Ayrıca ciltte lekelere, ton ve renk farklılaşmalarına ve kötü huylu olabilecek benlerin ortaya çıkmasına da neden olabilir.

Güneş, gözlere de zararlıdır. Güneş içindeki zararlı ışınlar, zamanla göz merceğinin ve gözün en dış ve şeffaf tabakası olan retinanın yapısını bozar. Bu durum, zamanla gözün yapısını bozar ve katarakt gibi, görmeyi engelleyici hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumu engellemenin en kolay yolu, UV filtreli güneş gözlükleriyle gözleri korumaktır.

Uzmanlar, güneşten tamamen uzak kalmanın sağlığa zararlı olduğu konusunda hemfikir. Ancak fazlasının da zararlı olduğunu belirtiyorlar. Yani en iyisi, sağlıklı bir denge yakalamak. Atalarımızın dediği gibi; azı karar, çoğu zarar.

Güneş gözlüğü seçerken yardımcı olacak ipuçları için buraya tıklayın!