Spor

Mekik çekmeden göbek yağları erir mi?

680views

Sıkı ve düz bir karın isteyenlerin ilk başvurdukları yöntemler arasında mekik ve karın hareketleri gelir. Kartın kaslarını çalıştırmak, bu kasların konumu ve yapısı nedeniyle zordur. Pekiyi, mekiksiz göbek eritmek mümkün mü; yoksa göbek yağlarını eritmek için tek çözüm mekik mi?

Karın yağlarını eritmek için mekik çekilmesi gerektiği fikri, kasların, enerji üretmek için kendilerine en yakın bölgelerdeki yağları yaktığı fikrinin ürünü. Gerçekten de yağ yakımı, çalışan kaslara yakın bölgelerde biraz daha fazla olur. Fakat bu durum kasların uzun süre çalışması durumunda ortaya çıkıyor.

Örnek vermek gerekirse; bir koşucunun, koşu sırasında bacak ve kaçla bölgesinden, daha fazla yağ yakımı olacaktır. Bunun sebebinin, vücudun diğer bölgelerindeki depolanmış yağların enerjiye dönüştürülüp hücrelere taşınması sırasında vücuda zaman kazandırmak olduğu düşünülüyor. Yani kaslar, kendilerine en yakın yağ stoklarını tüketirken, vücudumuzun diğer bölgelerinde stoklanmış yağlar da enerjiye dönüştürülmek üzere hazırlanıyor.

Ama bu durum göbek eritmenin tek yolunun mekik çekmek olduğu anlamına gelmiyor. Yağ stoklarını eriten her türlü spor, kilo fazlası atıldığı zaman, göbekteki yağları eritecektir. Zaten, eğer saatlerce mekik çekmeyecekseniz, böyle bir durum olmuyor.

Mekik çekmenin elbette ki faydaları var. Karın duvarının en önemli parçası olan karın kaslarını güçlendiriyor. Karın yağları erimese de belirli bir toparlanma sağlanıyor. Ama karın yağlarını eritmek için yapılması gereken; koşu, bisiklet sürmek, yüzmek, yürümek gibi enerji harcatan sporları yapmak. Zaten bu sporlar, büyük kas gruplarını çalıştırdığından, vücudun yağ yakma eğilimini de arttırıyor.

Bu tür egzersizlerin yanında bir de karın bölgesinden yağ yakımını hızlandıran yiyeceklerden tüketirseniz işini biraz daha kolaylaşacaktır.

Karın-göbek eriten besinleri görmek için buraya tıklayın!