ManşetSağlık

Hangi meyveler zayıflatır?

791views

cilegin-faydalari-1

Tatlı ihtiyacını doğal yoldan karşılamak, sağlıklı ve hızlı kilo vermek isteyenler için meyvelerin zayıflamaya faydalarını araştırdık. ‘Diyete Başlıyorum’ ekibi olarak sizlere, meyveleri hangi miktarda ve nasıl tüketeceğinizi de açıklıyoruz. Şimdi, hangi meyveler zayıflatır; öğrenmek için haberimizi okumaya devam ediniz.

Mürdüm eriği

Her mevsimde taze veya kuru haliyle satılan mürdüm, hızlı zayıflamaya yardımcı meyvelerden biridir. Tok tutar, bağırsakları çalıştırır, enerji verir. Kullanım tavsiyesi: İkindi vakti, şekersiz Türk kahvesinin yanında 3 adet yiyebilirsiniz.

Çilek

Baharın en güzel meyvelerinden çilek, düşük kalorisiyle diyette güvenle tüketilebilir. C vitamini içeriğiyle hücre yenilenmesini sağlar ve bu sayede yağ yakar. 1 kase çilek sadece 50 kaloridir! Bunu daha iyi anlamanız için şu örneği verelim: 1 paket bitter çikolata 585 kaloridir ve bunu yakmak için en az 2,5 saat tempolu yürümeniz gerekir. Ama 1 kase çilek sadece 50 kaloridir ve zayıflamanıza yardım eder.  Kullanım tavsiyesi: Bir su bardağı süt ve bir su bardağı çileği akşam yemeğinden sonra ara öğün olarak yiyebilirsiniz.

Yeşil erik

Bahar aylarında severek yediğimiz yeşil erik, hem zayıflamaya hem de kadın sağlığına faydalıdır. Adet düzenleyici, idrar söktürücü ve terleticidir. Sinir sistemini güçlendirir. Kanı temizler ve kansızlığa çare olur. Kullanım önerisi: ara öğünlerinizde bir avuç içi kadar yiyebilirsiniz.

Mango

Ülkemize ithal edilen meyvelerden biri olan mangonun, zayıflayıcı etkisini bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Denekler üzerinde yapılan çalışmaya göre düzenli mango tüketenler, bir ayda 12 kilo vermiştir. Kullanım tavsiyesi: İkindi ara öğününde, bir kalın dilim mangonun üzerine bir çay tarçın serpip yiyebilirsiniz.

Karpuz

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden karpuz, yüksek su içeriği sayesinde hem kabızlık sorununu çözer hem de kilo vermeye yardım eder. Yalnız, şeker miktarı diğer meyvelere göre fazla olduğundan günde bir dilim, gündüz öğünlerinde tüketmenizi öneririz. Kullanım tavsiyesi: Kahvaltıda bir dilim karpuz ve bir dilim köy peynirini yeşil çayla birlikte yiyebilirsiniz.

Şeftali

İştah kesici etkiye sahip şeftali, aynı zamanda bağırsakların daha hızlı çalışmasına katkı sağlar. Metabolizma hızlandırıcı özelliği olan şeftaliyi sabah aç karna yiyip üzerine iki bardak su içtiğinizde hem rahatça büyük tuvalete çıkmanızı hem de zayıflamanızı sağlar. Kullanım tavsiyesi: İkindi ara öğününde şeftaliyi küp doğrayıp bir kase yoğurt ve bir çay kaşığı kuru naneyle karıştırıp yiyin.

Kayısı

Hem kuru hem de taze olarak satılan kayısı, her açıdan harika bir meyvedir. Kayısı potasyum, demir ve lif kaynağıdır. Kronik kabızlıktan şikayet edenler, düzenli olarak yediklerinde kayısıdan büyük fayda görebilir. Kayısı, içerdiği selüloz ve pektin sayesinde, kabızlık çekenler için değerli bir yardımcı ve hafif bir müshildir. Genellikle günde altı ila sekiz kayısı istenen sonucu verecektir.

Evet, Hangi meyveler zayıflatır; öğrendiniz.