Sağlık

İncirin Faydaları

673views

Her ne kadar meyve olarak bilinse de incir, aslında ters yüz olmuş bir çiçektir. İçindeki çekirdekleriyse meyvenin kendisidir. Kuru ya da taze olarak tüketilen, reçeli de yapılan incirin insan vücuduna faydalarını buradan öğrenebilirsiniz.

 

Lif zenginidir: İncir, lif bakımından oldukça zengindir. Özellikle kuru incir, suyu olmadığından, lif oranı bakımından daha zengindir. Ama kalorisi de taze incire göre daha yüksektir.

Kalorisi düşüktür: 100 gram taze incir 70 kalori civarı enerji verir. Bu miktar oldukça düşüktür. Bu sayede incir çok sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği olarak karşımıza çıkar.

Antioksidan bakımından zengindir: İncirin içindeki antioksidan miktarı, antioksidan açısından oldukça zengin olan elmanınkine yakındır. Ayrıca antioksidan özellik gösteren A ve K vitamini gibi vitaminleri de içerir.

Kemikleri kuvvetlendirir: İncir, meyveler içinde, kalsiyum oranı en yüksek olanlardandır. Bu sayede kemiklerin güçlenmesini de destekler.

Demir açısından zengindir: Özellikle kuru incir, demir açısından çok oldukça zengindir. Kansızlık çekenlerin ya da çok üşüyenlerin incir yemeleri bu sıkıntıları azaltmakta faydalı olabilir.